To έκανε εύκολο ο Παναθηναϊκός, 98-67 τη Λάρισα

Εύκολο έκανε το απόγευμα του στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός καθώς νίκησε με 98-67 τη Λάρισα για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν μιάμιση περίοδο, ώστε να βρουν ρυθμό και να τον επιβάλλουν κόντρα στους Θεσσαλούς. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους οι Ιωάννης Παπαπέτρου (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Τζέρεμι Έβανς (23 πόντοι με 9/13 σουτ). Για τη Λάρισα ξεχώρισαν ο Στέφαν Μούντι (16 πόντοι, 4 ασίστ) και ο Μάριν Μάριτς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακό τρόπο και κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους παίκτες του Γιώργου Βόβροα φτάνοντας μέχρι το +10 (15-5) στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των γηπεδούχων διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το 13′ (24-22). Κάπου εκεί ήρθε η απάντηση από την ομάδα του «τριφυλλιού» με επιθετική αιχμή τον Τζέρεμι Έβανς που εκτελούσε από τα 6.75 και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να έχει σημαντική συνεισφορά. Ο Παναθηναϊκός όχι απλά ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση, αλλά κατάφερε να πάει στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 14 πόντους διαφορά (49-35).

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν πολύ πιο απλά πλέον για τους «πράσινους» οι οποίοι συνέχισαν να παίζουν με το πόδι στο γκάζι και να σκοράρουν με συνέπεια. Ο Τζέρεμι Έβανς και ο Ιωάννης Παπαπέτρου συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, ο Νίκος Χουγκάζ αποτέλεσε τον έξτρα παίκτη στο rotation και κάπως έτσι το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και οι δύο ομάδες είχαν το μυαλό τους στη συνέχεια των υποχρεώσεων τους στη StoiximanBasket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 49-35, 73-50, 98-67.