LaLiga : Επέστρεψε στις επιτυχίες η Μπαρτσελόνα, “δια πυρός και σιδήρου” η Σεβίλλη (vids)

Η Μπαρτσελόνα πέρασε με 1-0 από την έδρα της δυνατής φέτος Ρεάλ Σοσιεδάδ και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του ισπανικού πρωταθλήματος.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα πέτυχε ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα, αλλά ήταν αρκετό για την ομάδα του Τσάβι, ώστε να φύγει με το διπλό από τη “χώρα των Βάσκων”.

Η Μπαρτσελόνα έπιασε έτσι ξανά τη Σεβίλλη στους 63 βαθμούς, αλλά έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, όπως και από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία είναι όμως στο +15 στην κορυφή. Στην 6η θέση έπεσε η Ρεάλ Σοσιεδάδ, μετά την ήττα από τους Καταλανούς.

Η Σεβίλλη επέκτεινε το αήττητο της κόντρα στη Λεβάντε στα οκτώ ματς, μένοντας σε ρότα εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Μεγαλώνει την ίδια ώρα η απειλή του υποβιβασμού για την ομάδα του Αλέσιο Λίσι

Το πρώτο γκολ του Τεκατίτο Κορόνα με τη φανέλα της Σεβίλλης ήταν εκείνο που άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Λεβάντε στην 33η αγωνιστική της Λα Λίγκα. Οι γηπεδούχοι που ήταν ακίνδυνοι επιθετικά, κατάφεραν να ισοφαρίσουν πολύ γρήγορα, μόλις στο 22ο λεπτό με πέναλτι του Μοράλες, όμως προδόθηκαν ακόμη μία φορά από την αμυντική τους αφέλεια.

Ο Κορόνα εκμεταλλεύθηκε στο 27ο λεπτό την αδυναμία συνεργασίας των στόπερ της Λεβάντε και με κοντινό πλασέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Λοπετέγι διαχειρίστηκε αυτό το προβάδισμα, όχι όμως χωρίς κινδύνους. Ο Μοράλες στο 69ο λεπτό απώλεσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αστοχώντας αυτή τη φορά από τη λευκή βούλα και αυτό αποτέλεσε αφορμή αφύπνισης για τους φιλοξενούμενους. Ραφα Μιρ και Οκάμπος δε μπόρεσαν να κάνουν το 3-1, όχι όμως και ο Ζιλ Κουντέ στο 82ο λεπτό. Ο Ρομπέρτο Σολδάδο μείωσε για τους γηπεδούχους οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να βρουν το τέρμα της ισοφάρισης.