Serie A : “Σκληρή για να πεθάνει” η Μίλαν, τέλος στα όνειρα τίτλου για τη Νάπολι (vids)

Η Μίλαν επιβλήθηκε με 2-1 της Λάτσιο για την 34η αγωνιστική της Serie A, την ώρα που η Νάπολι “ψαλίδιζε” τις ελπίδες της στο Carlo Castellani.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έφτασε τους 74 βαθμούς και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Μιλάνου έχει δύο βαθμούς περισσότερους από τη συμπολίτισσα Ίντερ, που έχει ματς λιγότερο.

Οι «νερατζούρι» κρατάνε την τύχη στα χέρια τους για τον φετινό τίτλο. Η Λάτσιο από την άλλη έμεινε στην έβδομη θέση με 56 βαθμούς.

Οι «λατσιάλι» κυνηγούν ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Όπως φαίνεται η αγωνία θα υπάρχει μέχρι την τελευταία αγωνιστική.

Η Λάτσιο άνοιξε το σκορ με τον Ιμόμπιλε στο 4ο λεπτό μετά από μπαλιά του Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς. Ο Ζιρού ισοφάρισε για τη Μίλαν στο 50’ και ο Τονάλι στις καθυστερήσεις έδωσε το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα του Στέφανο Πιόλι.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Νάπολι, η Έμπολι κατάφερε να κάνει μια επική ανατροπή, να επικρατήσει με 3-2 και να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες που είχαν οι «παρτενοπέι» να κατακτήσουν το φετινό πρωτάθλημα.

Ο Μέρτενς έδωσε το προβάδισμα στη Νάπολι με ωραίο πλασέ στο 44′, ενώ ο Ινσίνιε διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων στο 53′ με όμορφο διαγώνιο σουτ. Ωστόσο, η Έμπολι κατάφερε αρχικά να μειώσει με τον Χέντερσον στο 80′, πριν ο Πιναμόντι σκοράρει δις, χαρίζοντας στην ομάδα του ένα τρίποντο με το οποίο ουσιαστικά σφράγισε και την παραμονή της (+12 από τη ζώνη του υποβιβασμού)! Από την άλλη, η Νάπολι έμεινε για τρίτη σερί αγωνιστική χωρίς νίκη, χάνοντας για δεύτερη φορά στη φετινή σεζόν από τη σημερινή της αντίπαλο και παραμένοντας πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας.