Bundesliga : Η Χέρτα “καιγόταν” για τους βαθμούς, η Μάιντς τους πήρε (vid)

Η Μάιντς μετά από 11 ματς χωρίς νίκη εκτός, επιβλήθηκε 2-1 της Χέρτα στο Βερολίνο και την υποχρέωσε να ελπίζει σε ήττα της Στουτγκάρδης αύριο στο Μόναχο από την Μπάγερν για να μείνει στην Bundesliga.

Ο Ζέλκε χτύπησε πρώτος την πόρτα του γκολ, αλλά σούταρε άουτ στο 5ο λεπτό. Στο 25 ο Βίντμερ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Λότκα στην κλειστή του γωνιά, ανοίγοντας το σκορ. 10 λεπτά αργότερα ακυρώθηκε σωστά ως οφ σάιντ το γκολ του Στακ.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων καταλογίστηκε πέναλτι μέσω VAR σε ανατροπή του Μπογιάτα από τον Νιακατέ και ο Ζέλκε ισοφάρισε από την άσπρη βούλα.

Λίγες οι φάσεις στο δεύτερο μέρος, με τον Λότκα να απομακρύνει εντυπωσιακά με το πόδι την κεφαλιά του Βίντμερ στο 75′. Στο 89′ ο Βολσλάγκερ σημάδεψε το δοκάρι του Ντάμεν και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ακυρώθηκε γκολ του Ζέλκε για φάουλ στον Μαρτίν.

Η Χέρτα παρέμεινε στο +4 από την Στουτγκάρδη που αύριο παίζει στο Μόναχο απέναντι στην Μπάγερν και αν νικήσει μπαίνει ξαναά στο κόλπο της παραμονής μειώνοντας στο βαθμό από τους Βερολινέζους.