“Τρένο” ο Ιωνικός, ανέβηκε στην κορυφή των play out!

Μια ακόμη νίκη για τον Ιωνικό στη διαδικασία των play out, που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας! Παράλληλα, η ομάδα της Νίκαιας “έσπασε” το αήττητο του Ατρόμητου στα playoffs.

Ο Ιωνικός έχει να χάσει εκτός έδρας από τις 15 Ιανουαρίου. Στη συνέχεια έχει πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες. Δεν έχει χάσει δηλαδή τα επτά τελευταία, ενώ είχε επτά ήττες στα 10 πρώτα εκτός έδρας.

Οι δύο ομάδες μπήκαν φουριόζες στο ματς και έδειξαν έτοιμες να προσφέρουν θέαμα. Ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που είχε τις καλύτερες στιγμές, με κορυφαία όλων το πλασέ του Κουλούρη που έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Ρομαό.

Ο Έλληνας επιθετικός λίγος αργότερα σκόραρε κιόλας, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε αφού η μπάλα είχε βρει στο χέρι του. Όλα αυτά έγιναν ουσιαστικά στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Από εκεί και μετά το πρώτο ημίχρονο κύλησε δίχως κάτι το συναρπαστικό.

Για την ακρίβεια δεν είχαμε καν φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι δύο ομάδες ήθελαν αλλά τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια και έτσι έμεινε το 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σπανός έριξε στον αγωνιστικό χώρο τους Άοσμαν και Τουράμ και οι δύο παίκτες ήταν εκείνοι που βελτίωσαν σαφέστατα την εικόνα της ομάδας τους.

Ο Ατρόμητος είχε μεν την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο με τον Καρτάλη να αστοχεί από καλή θέση, όμως ο Ιωνικός έγινε πιο επιθετικός και άρχισε να απειλεί. Ο Γιαννιώτης νίκησε τον Τουράμ και τον Ντάλσιο, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στην τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άοσμαν στο 68′.

Οι γηπεδούχοι σε εκείνο βγήκαν μπροστά και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης. Στο 76′ ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι μετά από ανατροπή του Βίντμαρ στον Κουλούρη, όμως ο έμπειρος επιθετικός έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο διαιτητής υπέδειξε νέο πέναλτι για χέρι του Βαλεριάνου, όμως αργότερα το πήρε πίσω βλέποντας τη φάση στο VAR.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν) : Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Έρλινγκμαρκ, Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο, Χαρίσης, Σάλομον, Καρτάλης (72′ Μπεντινέλι), Ροτάριου (72′ Άλιμπεκ), Κουλούρης, Μουνίθ.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Βίντμαρ, Μύγας, Τσιριγώτης (90+3′ Βαφέας), Ρομαό, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας, Κιάκος (46′ Άοσμαν), Ντάλσιο (90+4′ Πογοσιάν) – Λένις (89′ Καμπράλ), Μάντζης (46′ Τουράμ).