LaLiga : Με Ζόρντι Άλμπα στο 90+4′ το “διπλό” της Μπαρτσελόνα στο Benito Villamarin, νίκη σωτηρίας για τη Κάντιθ (vids)

Με τον Άλμπα να πετυχαίνει γκολάρα στις καθυστερήσεις και να έχει και ασίστ, η Μπαρτσελόνα νίκησε 2-1 εκτός έδρας την Μπέτις. Pasillo των φιλοξενούμενων πριν τη σέντρα για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Στο 20′ ο νεοεισελθών Ρουί Σίλβα (αντικατέστησε τον τραυματία Μπράβο) πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση στην κεφαλιά του Αραούχο, με την μπάλα να βρίσκει και την οριζόντια δοκό. Για να έρθει στο 64′ ο Χουάνμι να απαντήσει στα δοκάρια για τους «βερδιμπλάνκος».

Εάν και η Μπέτις ήταν εκείνη που απειλούσε περισσότερο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, εντέλει εκείνη που άνοιξε το σκορ ήταν η Μπαρτσελόνα. Στο 76′ ο Άλμπα έκανε το γύρισμα, με τον Φάτι να κατεβάζει υπέροχα και να εκτελεί εύστοχα από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα μέσω στατικής φάσης. Συγκεκριμένα, στο 79′ ο Φεκίρ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, με τον Μπαρτρά να πετάγεται και να γράφει με κεφαλιά το 1-1.

Για να φτάσουμε στις καθυστερήσεις, όταν ο Άλμπα με τρομερό διαγώνιο βολ πλανέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα χαρίζοντας τη νίκη στους «μπλαουγκράνα».

Νωρίτερα, η Κάντιθ τα έκανε όλα μετά το 80′ και με τη νίκη 3-0 επί της Έλτσε, ανέβηκε στο +3 απ’ τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Νεγρέδο στο 80ο λεπτό μετά από ασίστ του Πέρεζ, με τον Σομπρίνο τρία λεπτά μετά να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ ο Λοζάνο που μπήκε στη θέση του Νεγρέδο τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 93ο λεπτό.

Έτσι η Κάντιθ είναι στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την 18η Μαγιόρκα που μετράει δύο σερί ήττες και την επόμενη βδομάδα ταξιδεύει στην έδρα της Σεβίλλης.