Εντυπωσιακός ο Προμηθέας πήρε το πλεονέκτημα έδρας από την ΑΕΚ

Κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας νίκησε την ΑΕΚ με 95-82 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των playoffs της Basket League, έκανε το 1-0 και παράλληλα με το «break» πήρε εκείνος το πλεονέκτημα της έδρας.

Αυτό πρακτικά σημαίνει πως αν επικρατήσει το απόγευμα της Τετάρτης (25/5) στην Πάτρα τότε θα πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά. Από την άλλη η ΑΕΚ πλέον χρειάζεται δύο νίκες, αρχικά στην Πάτρα και εν συνεχεία και πάλι στην έδρα της την επόμενη Παρασκευή, ώστε να είναι εκείνη που θα βρεθεί στην τετράδα.

Μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύ9ο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Από εκείνο το σημείο όμως ως και τα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας ήταν εντυπωσιακός μετατρέποντας το 52-54 του 26′ σε 64-86 στο 34′ τρέχοντας επιμέρους σκορ 12-32 σε λιγότερο από δέκα αγωνιστικά λεπτά.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 21 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών που πήραν σημαντικές λύσεις από τον Κέντρικ Ρέι (12 πόντοι) στην επιστροφή του από τον τραυματισμό, αλλά και τον Τζεράι Γκραντ (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Από 10 πόντους είχαν οι Χαντ, Φόστερ και Γ. Αγραβάνης. Για την ΑΕΚ ο Αντι Ράουτινς είχε 15 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο όπου σούταρε 5/5 τρίποντα, ενώ με 15 πόντους και 8 ασίστ τελείωσε ο Κίνο Κολόν. Με 14 πόντους τελείωσε το παιχνίδι ο Μπράιαν Ανγκόλα.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με καλύτερο ρυθμό και πήρε από την αρχή προβάδισμα (7-13 στο 4′) όμως γρήγορα η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην επίθεσή της καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι. Στο 8′ με δύο βολές του Ανγκόλα προσπέρασε με 18-17 , φτάνοντας και στο +4 (22-18) ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Ωστόσο ο Προμηθέας απάντησε με σερί 7-0 κλείνοντας την περίοδο με προβάδισμα 25-22. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ παίρνοντας πόντους από την περιφέρεια (32-33 στο 15′) και με τα δύο τρίποντα των Φλιώνη και Χάμερ αλλά και τις βολές του Κολόμ προσπέρασε εκ νέου με 40-38 στο 28′. Ομως οι Πατρινοί με τρίποντα από τους Αντριτς και Γκίκα πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα με 44-42.

Η ΑΕΚ κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστική στο παιχνίδι μέχρι και το 26′ όταν ο Χάμερ μείωσε σε 52-54, καθώς η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Με ένα γρήγορο σερί 10-0 ο Προμηθέας άνοιξε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Ρέι να κάνει το 52-64 στο 28′, ενώ με δικό του τρίποντο στη λήξη της περιόδου διαμόρφωσε το 58-69. Το τρίποντο του Αντριτς στις αρχές της τέταρτης περιόδου έβαλε τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με 77-62 ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρέι έστειλε τη διαφορά στο +18 (63-81). Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι άστοχη σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο ενώ την ίδια στιγμή ο Προμηθέας είχε βρει ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στο 34′ ο Γιάννης Αγραβάνης με πέντε σερί δικούς του πόντους έστειλε τη διαφορά στο +22 (64-86), με τον Προμηθέα να συντηρεί τη διαφορά -παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ- ως και το φινάλε της αναμέτρηση σε διψήφια επίπεδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 42-44, 58-59, 82-95