Άνετη νίκη του Δωτιέα στα Γρεβενά, συνεχίζει να ελπίζει για την άνοδο (photos)

Μία σπουδαία νίκη πήρε ο Δωτιέας Αγιάς στην προτελευταία αγωνιστική των μπαράζ για άνοδο στη Γ’ Εθνική, απέναντι στον Πυρσό Γρεβενών με το ευρύ σκορ 0-8 (28/5).

Ήταν πραγματικά πλούσια η συγκομιδή στο παιχνίδι κόντρα στα Γρεβενά, αφού είχε μία πολύ καλή εμφάνιση με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο και άλλα τόσα στην επανάληψη, δύο κάθετα δοκάρια, ένα χαμένο πέναλτι και πολλές ευκαιρίες.

Η Αγιά έκανε το καθήκον της κερδίζοντας το προτελευταίο ματς και φυσικά έχει την ευκαιρία στην τελευταία αγωνιστική στην Ανάβρα κόντρα στον Πύρασσο Νέας Αγχιάλου με νίκη να κάνει το όνειρό της πραγματικότητα.

Φαίνεται πως οι παίκτες βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να συνεχίσουν και να φτάσουν στον τελικό στόχο που είναι η άνοδος στη Γ’ Εθνική.

Έχει πολύ μεγάλη σημασία ο φίλαθλος κόσμος της Αγιάς να καταλάβει πως δεν πρέπει να λείπει κανένας στο τελευταίο παιχνίδι την ερχόμενη Κυριακή (5/6) έτσι ώστε να είναι ο 12ος παίκτης και να ωθήσει την ομάδα του να φτάσει στη Γ’ Εθνική ύστερα από τη σπουδαία πορεία που είχε τη φετινή χρονιά.

Το Σάββατο (28/5) είδαμε πρόσωπα χαμογελαστά και παίκτες που ήρθαν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, σε ένα πολύ ωραίο στάδιο με ηλιόλουστο καιρό διεξήχθη το παιχνίδι με λίγους φιλάθλους, αρκετοί εξ’ αυτών από την Αγιά.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο athleticlarissa

Πυρσός Γρεβενών (Νίκος Τόλης): Κουκουτάρας, Κυριακίδης, Παπαδόπουλος, Παναγιωτόπουλος, Μπλάντος (70’ Γκοτζαμπασόπουλος), Ρόβας, Κολτσίδας, Καλαϊτζίδης, Πιπεργιάς, Τσιαρσιώτης, Σούλας.

Δωτιέας Αγιάς (Τάσος Μπεριτζάς/Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης (46’ Πατέτσος), Τσακάλι (46’ Σούλης), Δημολιός, Παππάς, Ντακούλας (75’ Κίτσιος), Κουμπούρας, Τσιρογιάννης, Τσατσαλίδης (46’ Πατσιωτός), Μπλατσέρης, Μακρής (46’ Χατζής).