Φιναλίστ η Σακελλαρίδη στο 25άρι του Γκέτσο

Με μια χαμένη μάχη 2,5 ωρών στις λεπτομέρειες ολοκλήρωσε τη φανταστική της εβδομάδα στο Γκέτσο της Ισπανίας η Σαπφώ Σακελλαρίδη, η οποία ξεκινώντας από τα προκριματικά στη διοργάνωση των 25.000 δολαρίων, κατάφερε να φτάσει μέχρι τον τελικό.

Tην Κυριακή η Σακελλαρίδη δεν κατάφερε να πετύχει και την τελική νίκη, γνωρίζοντας την ήττα από τη Γαλλίδα Selena Janicijevic, Νο.339 στην παγκόσμια κατάταξη, με 4-6, 6-4, 7-5, έπειτα από ένα πολύ κλειστό ματς.

Όπως αναφέρει το tennisnews, η 19χρονη Σαπφώ, αφού κέρδισε το 1ο σετ, κατάφερε να μειώσει στο 2ο από το 2-5 σε 4-5, το έχασε όμως στο 10ο game, παρότι είχε break point και για το 5-5. Η μεγάλη μάχη συνεχίστηκε με την Ελληνίδα να επιστρέφει από το 2-4 και να παίρνει το προβάδισμα με 5-4 στο αποφασιστικό σετ.

Η 19χρονη Γαλλίδα την ισοφάρισε και έκανε το break για το 6-5, σε ένα game που η Σαπφώ είχε game point για να πάρει προβάδισμα εκείνη με 6-5. Δεν τα κατάφερε και η Janicijevic κράτησε το σερβίς της για το 7-5, “σφραγίζοντας” τη νίκη της σε 2 ώρες και 29 λεπτά.

Η Σακελλαρίδη μόλις μια μέρα πριν, είχε παίξει ένα πολύ μεγάλο ματς με την Ισπανίδα Angela Fita Boluda, No.4 στο ταμπλό και Νο.287 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, την οποία είχε καταφέρει να κερδίσει με 6-3, 4-6, 7-6 (3), σώζοντας 4 match points στο 3ο σετ, μετά από 2 ώρες και 49 λεπτά μάχης.

Παρά αυτή τη δύσκολη και εξαντλητική αναμέτρηση, επέστρεψε στο γήπεδο λιγότερες από 24 ώρες μετά και πάλεψε επίσης με όλες τις δυνάμεις της, μέχρι και τον τελευταίο πόντο. Αξίζει να σημειωθεί πως έπαιξε 6 αγώνες αυτή την εβδομάδα και οι 4 τελευταίοι είχαν 3 σετ.

Στα προκριματικά είχε κερδίσει τη Γαλλίδα Yaroslava Bartashevich με 6-1, 6-2. Μπήκε στο κυρίως ταμπλό, όπου κέρδισε πρώτα την Ιταλίδα Gloria Ceschi με 6-3, 6-2 και ύστερα την Αργεντινή Martina Capurro Taborda με 3-6, 6-3, 6-2. Στα προημιτελικά επικράτησε της Ελβετίδας Jenny Duerst με 6-4, 5-7, 6-1 και στα ημιτελικά της Fita Boluda με 6-3, 4-6, 7-6 (3).

Αυτή ήταν η 1η φορά στην καριέρα της που έπαιξε σε έναν τελικό διοργάνωσης 25.000 δολαρίων και σήμερα βελτίωσε το career high της, αφού από το Νο.461 του κόσμου ανέβηκε στο Νο.453. To προηγούμενο career high της ήταν το Νο.457.