Θρίαμβος στη Κροατία για την Εθνική που οδεύει αήττητη στο Ευρωπαϊκό

Η Eθνική ανδρών επικράτησε με 3-1 της Κροατίας στο Όσιεκ, έκανε το 5χ5 στον προκριματικό όμιλο και πανηγυρίζει από σήμερα την πρόκριση της στα τελικά!

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε μετά την απώλεια του πρώτου σετ δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωση της και με ηγέτες τους εκπληκτικούς Τζιουμάκα, Πρωτοψάλτη έφερε τούμπα το ματς, αφήνοντας εκτός τελικής φάσης την Κροατία η οποία το φετινό καλοκαίρι είχε πανηγυρίσει το χρυσό μετάλλιο στο Silver European League και στους Μεσογειακούς Αγώνες!

Τελευταίος αγώνας της εθνικής, το βράδυ της Κυριακής (20/8, 20:30) στο κλειστό της Γλυφάδας, όπου οι Έλληνες διεθνείς θα πανηγυρίσουν και τυπικά την πρώτη θέση στον όμιλο.

Το ματς
Στο πρώτο σετ υπήρχε πολύ μεγάλη νευρικότητα κι από τις δύο ομάδες με την εθνική να βλέπει το 0-2 να γίνεται 4-2, αλλά στο 9-7 να τρέχει ένα σερί 4-0 με πρωταγωνιστή τον Τζιουμάκα φτάνοντας στο 9-11.

Το υπέρ μας +2 έμεινε μέχρι το 12-14, αλλά η πίεση από το σερβίς των Κροατών (που τους βοηθούσε να έχουν πόντους από το μπλοκ) έφερε νέα ανατροπή (16-15) για να προηγηθούν 21-19 και 23-20 με δύο δικά μας λάθη. Ο άσος του Βουλκίδη μείωσε σε 24-23, αλλά το επόμενο σερβίς κατέληξε άουτ για το φινάλε του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ και πάλι ξεκινήσαμε καλύτερα έχοντας σταθερά προβάδισμα δύο πόντων, με τους Κροάτες να ισοφαρίζουν 8-8, αλλά αμέσως να απαντάμε για το 9-12. Η εθνική με τον Τζιουμάκα ασταμάτητο έφτασε στο 13-17 για να απαντήσει η Κροατία μειώνοντας στον πόντο (16-17).

Το τάιμ άουτ του Μπονιφάντε επανέφερε την ηρεμία με το 17-18 να γίνεται 17-21 για να φτάσουμε στο 19-23 όπου η δική μας χαμένη κόντρα και η είσοδος του Ζελίκοβιτς στο σερβίς έφεραν νέα ανατροπή για το 22-23. Μάλιστα ο Γαλιώτης στην επόμενη φάση έσωσε την… ισοφάριση με καλό μπλοκ μετά από κακή υποδοχή για να τελειώσει τον πόντο ο Πρωτοψάλτης και να τελειώσει το σετ με άσο ο Βουλκίδης για το 1-1.

Η Ελλάδα ήταν εντυπωσιακή και στην εκκίνηση του τρίτου σετ ξεφεύγοντας γρήγορα με 2-5 και 3-8 βάζοντας ακόμη μεγαλύτερη πίεση στην Κροατία.

Οι Έλληνες διεθνείς δεν έχασαν την συγκέντρωση τους ακόμη και με τα λάθη των διαιτητών φτάνοντας στο 10-16 και λίγο αργότερα στο 15-20.

Με άσο του Ζελίκοβιτς η διαφορά έπεσε στους τρεις (17-20) και στην επόμενη φάση έχασαν κόντρα επίθεση για να απαντήσει ο εκπληκτικός Τζιουμάκας για το 17-21. Το +4 έμεινε μέχρι το 19-23, για να μειώσουν πάλι οι Κροάτες σε 21-23 και να φέρει ο Πρωτοψάλτης το πρώτο σετ μπολ. Το έσβησε ο ίδιος με χαμένο σερβίς (22-24), αλλά ο Ραφάηλ Κουμεντάκης τελείωσε την επόμενη πολύ δύσκολη επίθεση δίνοντας το σετ που ουσιαστικά μας χάρισε την πρώτη θέση .

Η Κροατία πλέον έπαιζε τα ρέστα της καθώς με ήττα ήταν οριστικά εκτός τελικών και σ’ όλο το β’ σετ είχε το προβάδισμα φτάνοντας στο 21-18, αλλά τα σερβίς του Βουλκίδη έφεραν την ανατροπή για το 21-22!

Στο 22-23 χάσαμε κόντρα επίθεση για να φτάσουμε σε ματς μπολ με χαμένο σερβίς του Ζελίκοβιτς.. Ο Ντίρλιτς το έσβησε, με τον Τζιουμάκα να διαμορφώνει το 24-25, αλλά και πάλι ο Κροάτης διαγώνιος ισοφάρισε.

Το τρίτο ματς μπολ ήρθε με επίθεση Βουλκίδη, αλλά και πάλι οι Κροάτες μπόρεσαν να ισοφαρίσουν (26-26), ωστόσο στο 26-27 ο Ντίριρτς κάρφωσε άουτ και η Ελλάδα πήρε τη νίκη και την πανηγυρική πρόκριση!

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-15, 21-19, 25-23
2ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 3-8, 10-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 26-28

*Οι πόντοι της Κροατίας προήλθαν από 1 άσσο, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 68 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 22-25, 22-25, 26-28) σε 114′

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σεντρικ Ενάρ): Βίσιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Νικάτσεβιτς 10 (8/9 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. – 56% άριστες), Σέντλατσεκ 9 (9/23 επ., 24% υπ. – 5% άριστες), Σεστάν 4 (3/13 επ., 1 μπλοκ), 38% υπ. – 0% άριστες), Ντίρλιτς 28 (26/45 επ., 2 μπλοκ), Μιχάλι 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ) / Πέρβαν (λ, 35% υπ. – 17% άριστες), Χάνζιτς, Ζελίκοβιτς 1 (1 άσσος, 60% υπ. – 60% άριστες).

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 25 (22/48 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (9/18 επ., 27% υπ. – 11% άριστες), Βουλκίδης 13 (10/14 επ., 3 άσσοι), Γαλιώτος 5 (5/6 επ.), Πρωτοψάλτης 18 (18/28 επ., 37% υπ. – 11% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 32% υπ. – 9% άριστες), Κασαμπαλής, Μούχλιας

Το πλήρες πρόγραμμα του Ε’ προκριματικού ομίλου (ώρες Ελλάδας)

Τετάρτη, 03/08/2022
Νορβηγία – Ελλάδα 2-3 (25-19, 27-25, 23-25, 21-25, 09-15)
Κροατία – Κύπρος 3-0 (25-20, 25-16, 25-13)

Σάββατο, 06/08/2022
Κύπρος – Νορβηγία 3-0 (25-19, 27-25, 25-21)

Κυριακή, 07/08/2022
Ελλάδα – Κροατία 3-0 (25-12, 25-23, 25-15)

Τετάρτη, 10/08/2022
Κροατία – Νορβηγία 3-0 (25-21, 25-18, 25-19)
Ελλάδα – Κύπρος 3-0 (25-19, 25-19, 25-19)

Σάββατο, 13/08/2022
Κύπρος – Ελλάδα 0-3 (23-25, 17-25, 20-25)

Κυριακή, 14/08/2022
Νορβηγία – Κροατία 0-3 (18-25, 19-25, 17-25)

Τετάρτη, 17/08/2022
Νορβηγία – Κύπρος 0-3 (22-25, 24-26, 23-25)
Κροατία – Ελλάδα 1-3 (25-23, 22-25, 22-25, 26-28)

4.Νορβηγία 0 νίκες-5 ήττες, 1 βαθμός, 2-15 σετ, 351-412 πόντοι

*Από τους 7 προκριματικούς ομίλους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 2023 προκρίνονται οι 7 πρώτοι και 5 καλύτεροι δεύτεροι.

Σε περίπτωση ισοβαθμίας των ομάδων τα κριτήρια για τη βαθμολογία είναι κατά σειρά: