Premier League : Τότεναμ για μεγάλα πράγματα φέτος, πέρασε και από το City Ground (vid)

Ο Χάρι Κέιν έχει πάρει από το…χέρι στο ξεκίνημα την Τότεναμ και τη διατηρεί στα υψηλά στρώματα της Premier League!

Συνέχεια στο εξαιρετικό της ξεκίνημα στην Premier League έδωσε η Τότεναμ που χάρη σε δύο γκολ του Κέιν πέρασε με 2-0 από την έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ. Στο -2 από την Άρσεναλ η ομάδα του Κόντε με 10 βαθμούς, στους 4 βαθμούς έμεινε εκείνη του Κούπερ.

Ο Άγγλος επιθετικός ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα και για πολλούς λόγους, όπως το γκολ που σημείωσε στην κόντρα στο 5ο λεπτό, το 200ό στη διασυλλογική καριέρα του. Οι αντεπιθέσεις ήταν το μυστικό της επιτυχίας για τους Λονδρέζους, που απείλησαν κι άλλες φορές με γκολ, αλλά οι επιθέσεις τους σταματούσαν στο σημαιάκι του βοηθού.

Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στα πόδια τους για περισσότερο χρόνο, υπερτερούσαν σε τελικές, αλλά όχι σε ποιότητα στις ευκαιρίες τους. Ο Μόργκαν Γκιμπς Γουάιτ και ο Ράιαν Γέιτς είχαν τις πιο σημαντικές στιγμές, όμως ακόμα πιο κοντά στο επόμενο γκολ έφτασε ο Κέιν στο 56ο λεπτό, όταν εκτέλεσε πέναλτι.

Ο Ντιν Χέντερσον απέκρουσε, όμως ο Άγγλος επιθετικός… επανόρθωσε, σκοράροντας στο 81ο λεπτό για να κλειδώσει τη νίκη.

Νότιγχαμ (Στιβ Κούπερ): Χέντερσον, Κουκ (75’ Φρόιλερ), ΜακΚένα, Τόφαλο, Γουοράλ, Ουίλιαμς, Ο’Μπράιεν (75’ Κουγιατέ), Γκιμπς Γουάιτ, Γέιτς (75’ Αβονίγι), Λίνγκαρντ (70’ Ντένις), Τζόνσον (90+1’ Σάριτζ)

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε) : Γιορίς, Ντέιβις, Σάντσες, Πέρισιτς (73’ Ριτσάρλισον), Έμερσον, Ντάιερ, Χόιμπιεργκ, Μπετανκούρ (90’ Σπενς), Κουλουσέβσκι (83’ Μπισουμά), Σον (73’ Σεσενιόν), Κέιν