LaLiga : Ο Ροντρίγκο…έλυσε τον Γόρδιο δεσμό για τη Ρεάλ (vid)

Χάρη σε ένα γκολ του Ροντρίγκο στο 65′, η Ρεάλ έκαμψε την αντίσταση της Μπέτις και έκανε το 4×4 στο ξεκίνημα της LaLiga. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της Μπέτις, “αλώβητη” στο Son Moix η Ζιρόνα.

Με το ξεκίνημα που είχαν κάνει οι δυο ομάδες ο αγώνας ήταν ντέρμπι κορυφής. Και τέτοιο αποδείχθηκε στα 90 λεπτά. Η Ρεάλ κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη και να φτάσει τις 4 σε ισάριθμες αγωνιστικές.

Η βασίλισσα ξεκίνησε ιδανικά το ματς ανοίγοντας το σκορ στο 9΄ με ωραία πάσα του Αλάμπα και ένα ακόμη πιο ωραίο τελείωμα από τον Βινίσιους. Η φάση ελέγχθηκε και εν τέλει το γκολ κατακυρώθηκε.

Όμως η ομάδα της Σεβίλλης δεν το έβαλε κάτω και στο 17΄ ο Κανάλες ύστερα από ολιγωρία της άμυνας της Ρεάλ με σουτ νίκησε τον Κουρτουά για το 1-1

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης πίεσε περισσότερο και κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ με τον Ροντρίγκο στο 65΄. Η Μπέτις προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, δίχως αποτέλεσμα