Super League : Χωρίς νικητή το ματς στη Λαμία

Δεν ανέδειξε νικητή το πρώτο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Super League, καθώς Λαμία και Αστέρας Τρίπολης…αλληλοεξουδετερώθηκαν.

Τα δίχτυα δεν κουνήθηκαν στο «Αθανάσιος Διάκος», παρά τις χαμένες ευκαιρίες (κυρίως των γηπεδούχων) και έτσι το 0-0 ανάμεσα στην Λαμία και τον Αστέρα Τρίπολης δεν άλλαξε μέχρι τέλους. Τρίτη σερί ισοπαλία για τους Αρκάδες.

Η Λαμία και ο Αστέρας Τρίπολης συνέχισαν την παράδοση τους στις ισοπαλίες στην έδρα των Φθιωτών, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0). Οι δύο ομάδες παραμένουν χωρίς νίκη στη Super League, με τον Αστέρα να έχει τρεις βαθμούς και τη Λαμία δύο.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άξιζαν περισσότερο το τρίποντο, δημιουργώντας περισσότερες καλές στιγμές στην εστία του Παπαδόπουλου, ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Μάλιστα είχαν δύο καλές στιγμές από στατικές φάσεις στο 85′ και το 92′, όμως οι κεφαλιές των Μαρμεντίνι και Μπεχαράνο πέρασαν λίγο άουτ. Ο Αστέρας στάθηκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι ευκαιρίες του Μπενίτο με το τακουνάκι στο 5′ και ειδικότερα με το πλασέ εντός περιοχής στο 37′, κατέληξαν λίγο άουτ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν τα διαστήματά τους. Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και απείλησε πρώτος, όμως το έξυπνο τακουνάκι του Μπενίτο κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Η Λαμία αναθάρρησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και είχε δημιούργησε τις ευκαιρίες της, με καλύτερη εξ αυτών του Νούνιες, η οποία πέρασε άουτ.

Ωστόσο η πρώτη σημαντική τελική προσπάθεια προήλθε από τα πόδια του Ντε Βινσέντι στο 33′. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα, έπειτα από λάθος του Παπαδόπουλου, ο Αργεντινός επιθετικός πλάσαρε από το ημικύκλιο της περιοχής, όμως ο Παπαδόπουλος παραχώρησε κόρνερ με ωραία επέμβαση.
Τέσσερα λεπτά μετά ο Αστέρας έφτασε κοντά στο να πετύχει ένα γκολ, όμως ο Μπενίτο από πολύ πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σαράνοφ, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η Λαμία ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε νωρίς ξανά με τον Ντε Βινσέντι, όμως ο Παπαδόπουλος αντέδρασε σωστά. Στο 61′ ο Γιακουμάκης είδε την κακή έξοδο του Παπαδόπουλου και προσπάθησε να τον “κρεμάσει” από μακρινή απόσταση, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Μαρμεντίνι, όμως αυτή κατέληξε άουτ και έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Την ίδια κατάληξη είχε και η κοντινή κεφαλιά του Μπεχαράνο στο 92′, η οποία πέρασε άουτ.

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα) : Σαράνοφ, Αντέτζο, Σιμόν, Κορνέζος, Γκοράνοβ, Νούνιες (69′ Τζανδάρης), Σλίβκα, Μπεχαράνο, Ντε Βινσέντι (78′ Ασκόφσκι), Τσιλούλης (86′ Μερμεντίνι), Γιακουμάκης (69′ Μπόακι)

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς) : Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Καρμόνα, Άλβαρες, Στάνκο, Ντομίνγκεθ (46′ Τιλίκα), Γκαρντάβσκι (64′ Σονί), Μπερτόγλιο, Ριέρα (46′ Μπαράλες), Μπενίτο (46′ Μπαρτόλο)