Premier League : Συνεχίζουν τις…γκέλες οι “μεγάλοι”, σειρά πήρε η Σίτι (vid)

Μπλόκαρε τη Μάντσεστερ Σίτι η Άστον Βίλα. Ο Έρλινγκ Χάαλαντ σκόραρε ξανά αλλά αυτή τη φορά δεν έφτανε, με τους ψυχωμένους «χωριάτες» να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1).

Τον απόλυτο έλεγχο είχε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού η Μάντσεστερ Σίτι, με την Άστον Βίλα να παίζει πίσω από την μπάλα προσπαθώντας να μπλοκάρει την ανάπτυξη της ομάδας του Γκουαρδιόλα. Απείλησαν πάντως οι φιλοξενούμενοι για πρώτη φορά στο 8′ με τον Γουόκερ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού ο Χάαλαντ έμοιαζε μπλοκαρισμένος ανάμεσα στην πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων.

Μάλιστα, η ομάδα του Τζέραρντ είχε και την φάση της στο φινάλε του πρώτου μέρους να… παγώσει τη Σίτι αλλά ο Γουότκινς δεν κατάφερε να δώσει προβάδισμα στη Βίλα.

Στην επανάληψη η Σίτι μπήκε αποφασισμένη για να βρει το γρήγορο γκολ και το κατάφερε, με ποιον άλλον; Τον Έρλινγκ Χάαλαντ που σκόραρε το 10ο τέρμα του στην Premier League για το 1-0 των «σίτιζενς» στο 50ο λεπτό μετά από δημιουργία του Ντε Μπρόινε.

Η Άστον Βίλα αντέδρασε στην συνέχεια και ο Μπέιλι στο 74’ πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, ύστερα από σέντρα του Ράμσεϊ, κάνοντας το 1-1! Η ομάδα του Γκουαρδιόλα προσπαθούσε να απειλήσει και να διπλασιάσει τα τέρματά της, ωστόσο δεν μπορούσαν να μετουσιώσουν όσες ευκαιρίες είχαν σε κάποιο γκολ.

Κάπως έτσι, η Σίτι βρίσκεται στη 2η θέση στο -1 από την Άρσεναλ, με την Άστον Βίλα να βρίσκεται πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού με 4 βαθμούς.