Bundesliga : Τρομακτική Άιντραχτ, πέτυχε “καρέ” κόντρα στη Λειψία! (vid)

Μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της ως τώρα στο πρωτάθλημα της Μπουντεσλίγκα πραγματοποίησε η Άιντραχτ κόντρα στην Λειψία σκορπώντας τους “ταύρους” με 4-0.

Το παιχνίδι ήταν απ’ αυτά που χαρακτηρίζονται ντέρμπι και που αναμένονται με μεγάλο ενδιαφέρον, όμως ένα απρόοπτο με τον Ντάνι Όλμο παραέμεινε πρόβλημα χωρίς λύση για την Λειψία. Ο Ισπανός που αποτέλει τον κινητήριο μοχλό της ομάδας των “ταύρων” τραυματίστηκε κι έγινε αλλαγή με τον Φόσμπεργκ να μπαίνει στην θέση του. Εξαιρετικός ο Σουηδός, όμως κάνει άλλη δουλειά απ’ αυτή του Ισπανού, με αποτέλεσμα να κοπεί η ομάδα του Τεντέσκο στη μέση.

Η Άιντραχτ βρήκε τα πατήματά της και άρχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ που αρχικά το βρήκε με τον Καμάντα στο 16ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Ρόντε στο 22ο λεπτό.

Ο Ρόντε μπορεί να ήταν τυχερός στο γκολ, αφού η μπάλα βρήκε στο πόδι του Όρμπαν και νίκησε τον Γκουλάτσι, αλλά άτυχος γιατί λίγα λεπτά αργότερα τραυματίστηκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Στο δεύτερο μέρος η Λειψία προσπάθησε να φανεί πιο ζωηρή, πιο δυναμική επιθετικά, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν εκείνη που έφτασαν στο γκολ με τον Τούτα για το 3-0 και με τον Μπόρε στο 83΄με πέναλτι.