Super League : “Χτίζει” σερί ο Παναθηναϊκός, 1-0 τον Λεβαδειακό

Αήττητος και πρώτος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έκανε το “3χ3” στη Super League, επικρατώντας 1-0 του Λεβαδειακού στο “Απόστολος Νικολαϊδης“.

Πρωταγωνιστής ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς, ο οποίος σκόραρε ουσιαστικά στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο πρώτο του ματς ως βασικός με τα “πράσινα“, βρίσκοντας γκολ στο 3ο λεπτό της συνάντησης.

Τρίτο ματς που ο Παναθηναϊκός κερδίζει δίχως να δεχθεί γκολ, ενώ ο Λεβαδειακός παραμένει χωρίς νίκη μετά από τρία ματς. Τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βινίσιους στο 92′ οι φιλοξενούμενοι.

Από την αρχή του αγώνα ο Παναθηναϊκός έδειξε πως θα είναι η ομάδα που θα κυριαρχήσει, μπαίνοντας στο ματς για να πιέσει ψηλά. Οι “πράσινοι” ευτύχησαν να πετύχουν γκολ στην πρώτη τους φάση, καθώς στο 3′ εκτέλεσε φάουλ ο Αϊτόρ, ο Μάρκοβιτς έκανε λάθος έξοδο, με τον Βέρμπιτς από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Λεβαδειακού με κεφαλιά για να σκοράρει το πρώτο του τέρμα με τον Παναθηναϊκό.

Ο Αϊτόρ απείλησε στο 9′ με μακρινό σουτ που δεν βρήκε εστία, ενώ στο 26′ ο Μπρινιόλι έκανε σπουδαία επέμβαση. Ο Βρακάς εκτέλεσε φάουλ, ο Βινίσιους νίκησε στον αέρα τον Τσέριν και ο Ιταλός γκολκίπερ με ενστικτώδη επέμβαση κράτησε το μηδέν.

Το “τριφύλλι” σε δύο λεπτά είχε δύο καλές στιγμές για να πετύχει δεύτερο γκολ. Στο 32′ φάουλ του Αϊτόρ, ο Σπόραρ κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και ο Μάρκοβιτς μπλόκαρε σταθερά. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, εξαιρετική συνεργασία Αϊτόρ με Παλάσιος, ο Αργεντινός γύρισε στη μικρή περιοχή με τον Ισπανό να κάνει άσχημο τελείωμα.

Τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους στο 35′, με τη σέντρα του Παλάσιος και την κεφαλιά του Τσέριν να περνά από την εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ταουσιάνη να κάνει δύο αλλαγές και τον Λεβαδειακό να δείχνει πιο πιεστικός. Μάλιστα έχασε δύο ευκαιρίες με τον Βρακά στο 51′ και στο 54′ με τον νεαρό να στέλνει τη μπάλα πάνω την εστία του Μπρινιόλι και στις δύο περιπτώσεις.

Η πρώτη φάση του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 67′, με τον Παλάσιος να σουτάρει στην κίνηση έξω από την περιοχή, αλλά τον Μάρκοβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

Το “τριφύλλι” άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 72′ όταν ο Αϊτόρ εκτέλεσε κόρνερ και ο Σάρλια από τη μικρή περιοχή με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

Οι “πράσινοι” είχαν τον Παλάσιος ως τον πιο δραστήριο παίκτη με τον Αργεντινό στο 79′ να παίρνει την πάσα από τον Κουρμπέλη και να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, εκτελώντας ωστόσο από δύσκολη θέση.

Ένα λεπτό πριν τα 90′, ο Σπόραρ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να “κλειδώσει” τη νίκη, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάρκοβιτς στο τετ-α-τετ που είχαν οι δυο τους.

Ο Λεβαδειακός τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βινίσιους αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Ιωαννίδη.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Πούγγουρας, Σάρλια, Κώτσιρας, Γκάνεα (81′ Σάντσες), Κουρμπέλης, Τσέριν, Αϊτόρ, Παλάσιος, Βέρμπιτς (61′ Πέρεθ), Σπόραρ (90′ Ιωαννίδης).

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης) : Μάρκοβιτς, Βήχος, Χάμοντ (46′ Σκβάρκα), Βινίσιους, Μεχία, Βράκας (65′ Νίκας), Λούα Λούα (46′ Μουτίνιο), Δούμτσιος, Μπάχανακ, Κωνσταντινίδης, Μπελμόντ (81′ Βουτσάς).