Bundesliga : “Έσπασε το “ρόδι” η Σάλκε, 3-1 τη Μπόχουμ (vid)

Μεστή και ουσιαστική εμφάνιση από τη Σάλκε στο Γκεζελκίρχεν, η οποία και της έδωσε τη δυνατότητα να πανηγυρίσει την πρώτη νίκη στη Bundesliga.

Αν και η Μπόχουμ πέτυχε δύο γκολ, οι «βασιλικοί μπλε» ήταν αυτοί που πανηγύρισαν στο φινάλε με 3-1, καθώς το δεύτερο των φιλοξενούμενων ήταν αυτογκόλ και με αυτό οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1.

Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έπαιξε σε όλο το ματς με την φανέλα της Μπόχουμ, παρόλα αυτά η ομάδα του δεν απέφυγε την 6η συνεχόμενη ήττα σε ισάριθμα ματς στo ξεκίνημα της Bundesliga.

Η Σάλκε μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Υ=Τερόντε για ν ανοίξει το σκορ στο 7ο και το 15ο λεπτό του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και έχασαν ευκαιρίες με τους Χόλτμαν και Τζόλερ ενώ έμειναν πίσω στο σκορ όταν στο 38′ ο Ντρέξλερ σημείωσε με κοντινό πλασέ το 1-0.

Η Μπόχου με ισοφάρισε στην πρώτη ευκαιρία της στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τζόλερ, όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια, πίεσαν αρκετά και με αυτογκόλ του Μάτσοβιτς μετά από σουτ του Μορ πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 73′. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πόλτερ (πρώην παίκτης της Μπόχουμ) με υπέροχη εκτέλεση με κεφαλιά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.