LaLiga : “Stop” στη Βαλένθια η εξαιρετική Ράγιο, δεύτερη νίκη για τη Χιρόνα (vids)

Σπουδαία νίκη για τη Ράγιο Βαγιεκάνο, που επικράτησε στο Vallecas της Βαλένθια και ανέβηκε στη 10η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς. Δεύτερη νίκη και για τη Χιρόνα χθες, που πήρε το ντέρμπι των νεοφώτιστων.

Η ομάδα του Άντονι Ιραόλα έδειξε από την αρχή τις προθέσεις της και μόλις στο 5ο λεπτό, ο Παλαθόν άνοιξε το σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Νίκολας Γκονθάλεθ έβαλε αυτογκόλ για τις “νυχτερίδες” και δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους, που το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Μουκτάρ Ντιακαμπί.

Χθες, η Χιρόνα νίκησε εντός έδρας τη Βαγιαδολίδ με 2-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Καρβάλιο στο 21ο λεπτό, αλλά στο 38′ ήρθε η απάντηση από πλευράς φιλοξενούμενων με γκολ του Χιμένεθ.

Παρά το γκολ που δέχτηκε, η Χιρόνα δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας. Σκόρερ χρίστηκε ο Ρομέου μετά από ασίστ του Μπουένο.