Serie A : “Έσπασε το ρόδι” η Λέτσε, 2-1 στο Arechi (vid)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και, μάλιστα, εκτός έδρας με ανατροπή, πέτυχε η Λέτσε επί της Σαλερνιτάνα με 2-1, στο ματς με το οποίο άρχισε η 7η αγωνιστική της Serie A.

«Man of the match» ο Βραζιλιάνος μέσος των φιλοξενούμενων, Γκαμπριέλ Στρεφέτσα, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 78ο λεπτό αντί του Ντι Φραντσέσκο και πέντε λεπτά μετά από ασίστ του Γκάλο πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση.

Πριν μια εβδομάδα η ομάδα του Ντάβιντε Νικόλα τράβηξε πάνω της τα βλέμματα όλης της Ευρώπης με την ισοπαλία και τον τρόπο που ήρθε αυτή κόντρα στην Γιουβέντους στο Τορίνο, όμως η Λέτσε ήταν άλλη ιστορία. Οι νεοφώτιστοι άνοιξαν το σκορ με τον Σέσαϊ στο 43’ και παρότι οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 55’ με αυτογκόλ του Γκονσάλες, πήραν τελικά την πολύ σημαντική νίκη με 1-2 χάρη σε τέρμα που σημείωσε στο 83’ ο Στρεφέτσα.