Bundesliga : Στις καθυστερήσεις γλίτωσε τον βαθμό η Μάιντς (vid)

Η Μάιντζ υποδέχτηκε τη Χέρτα Βερολίνου για την πρεμιέρα της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με σκορ 1-1. Στους 11 βαθμούς ανέβηκε η Μάιντζ, μία νίκη σε επτά αγώνες για τη Χέρτα.

Η ομάδα του Βερολίνου προηγήθηκε στο 30′ όταν ο Τουσάρ με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Βίντμερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσέντνερ. Δέκα λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων είπε «όχι» στον Εζούκε με φοβερή επέμβαση.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τίποτα να προσφέρει από μεγάλες ευκαιρίες, μέχρι το 94ο λεπτό, όπου ο Κασί με πλασέ έκανε το 1-1 κι έσωσε το βαθμό για την ομάδα του.

Μάιντς (Μπο Σβένσον) : Τσέντνερ, Μπελ (79’Μπάρκοκ), Φερνάντες (59’Ντα Κόστα), Λάιτς, Βίντμερ, Κορ, Άαρον (55’Κασί), Λι, Μπαρέιρο, Φουλτζινί (46’Μουσταφά-79’Ίγκβαρτσεν), Ονισίβο

Χέρτα Βερολίνου (Σάντρο Σβαρτς) : Κρίστενσεν, Κένι, Ουρέμοβιτς, Κεμπφ (46’Ντάρτναϊ), Πλάτενχαρντ (55’Μίντελστεντ), Σούνιτς, Τουσάρ, Μποέτιους (72’Ρίχτερ), Λουκεμπάκιο (73’Ντάριντα), Κανγκά, Εζούκε (83’Πέκαρικ)