Super League : “Μοιρασιά” στη Λιβαδειά

Συνεχίζουν χωρίς νίκη στο ξεκίνημα της Super League Λεβαδειακός και Αστέρας Τρίπολης, που αναδείχτηκαν ισόπαλοι στην πρωτεύουσα της Βοιωτίας.

Ο Λεβαδειακός έδωσε το πρώτο του παιχνίδι στη Λιβαδειά κόντρα στον Αστέρα, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 και να μη σημειώνουν ούτε τώρα την πρώτη τους νίκη στη Super League. Οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ στο 48ο λεπτό με τον Λιάγκα και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Καστάνιο στο 53ο λεπτό.

Ο Μουτίνιο εκτέλεσε όμορφα ένα φάουλ που κέρδισε ο Λεβαδειακός στο 48′. Ο Λιάγκας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πέντε λεπτά μετά ένας άλλος στόπερ ο Καστάνιο βρήκε δίχτυα. Έπειτα από σέντρα από τα δεξιά και κεφαλιά του Ζουκάνοβιτς, ο Μπαρτόλο έκανε το γύρισμα στον Ισπανό στόπερ και αυτός από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το παιχνίδι στο μεγαλύτερο κομμάτι του δεν είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστες καλές φάσεις στις δύο εστίες.

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες καλές στιγμές, με τον Αστέρα να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενος και τον αέρα που ήταν με “το μέρος του”. Ενδεικτικό είναι ότι στο τρίτο λεπτό ο Καστάνιο λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ από μια προσπάθεια απομάκρυνσης της μπάλας στο 3′. Αυτή πήρε περίεργη τροχιά λόγω του αέρα και ο Μάρκοβιτς απομάκρυνε σωτήρια σε κόρνερ.

Ο Λεβαδειακός πήρε τα ηνία του αγώνα μετά το 20ο λεπτό, όμως δημιούργησε ελάχιστες καλές φάσεις προς τα καρέ του Παπαδόπουλου. Καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Ταουσιάνη στο πρώτο μέρος ήταν στο 34ο λεπτό, όταν ο Δούμτσιος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ, έπειτα από γύρισμα του Λούα Λούα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν γρήγορα δίχτυα και μάλιστα σε διάστημα πέντε λεπτών. Στη συνέχεια το παιχνίδι εξακολουθούσε να είναι αργό, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν λίγες καλές φάσεις στις δύο εστίες, κυρίως με σουτ εκτός περιοχής, με τους Αρκάδες να έχουν το μεγαλύτερο κομμάτι της κατοχής στο δεύτερο μέρος.

Στο 85′ ο Περράκης έδωσε πέναλτι για τον Αστέρα για μαρκάρισμα του Κωνσταντινίδη στον Μπαρτόλο, αλλά το πήρε πίσω με παρέμβαση του VAR, καθώς η παράβαση έγινε εκτός περιοχής.

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης) : Μάρκοβιτς, Χάμοντ, Μεχία (60′ Τσιριγώτης), Λιάγκος, Βινίσιους, Κωνσταντινίδης, Παναγιώτου (88′ Μπαχανάκ), Μουτίνιο (69′ Σκβάρκα), Μπελμόντ, Λούα Λούα (89′ Ρέτζις), Δούμτσιος (59′ Βρακάς)

Άστερας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς) : Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Άλβαρες, Στάνκο, Ντομίνγκεθ (46′ Μπαρτόλο), Μπερτόλιο (74′ Μπαράλες), Τιλίκα, Ριέρα (46′ Γκαρντάφσκι), Μπενίτο (59′ Ρέτζις)