Χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ για τη Γερμανία

Η Γερμανία κόντρα στην ανταγωνιστική Πολωνία παρότι απώλεσε διψήφιο προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε στα κρίσιμα λεπτά του Μικρού Τελικού του φετινού Ευρωμπάσκετ και με 82-69 πανηγύρισε την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο “σπίτι” της.

Πρόκειται για το τρίτο μετάλλιο στην ιστορία της Γερμανίας σε Ευρωμπάσκετ (τέταρτο συνολικά μαζί με το χάλκινο στους ΟΑ το 2002) μετά από το χρυσό το 1993, εντός συνόρων και τότε (Βερολίνο & Μόναχο), ενώ ήταν και φιναλίστ το 2005 στον τελικό με την Ελλάδα.

Από την άλλη, συνεχίζεται στην Πολωνία η αναζήτηση ενός μεταλλίου μετά από το χάλκινο το 1939, το ασημένιο το 1963 και τα χάλκινα το 1965 & 1967.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό και δεν είχε μία όλη κι όλη αλλαγή στο προβάδισμα κι αυτή όσο πιο νωρίς γίνεται (0-2 στο 1′, 3-2 στο 1′), αλλά ούτε μία ισοπαλία επίσης στα πρώτα λεπτά (6-6 στο 5′). Έκτοτε η Γερμανία τέθηκε επικεφαλής (19-12 στο 8′, 21-14 στο 11′) όσο κι αν η Πολωνία απείλησε για το αντίθετο (21-20 στο 15′, 34-20 στο 29′).

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 36-21 στο 19′ και τα πρώτα 20:00 ολοκληρώθηκαν στο 36-23 (Σρούντερ 12π., Τάις 7π. & 12/33 σουτ – Σοκολοφόσκι 8π. & 9/26δίπ., 0/10τρίπ., 5/11β.).

Με 3/8 τρίποντα στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου η Πολωνία κατάφερε να μειώσει σε 42-36 στο 25′, ωστόσο, απόντος Ματέους Πονίτκα (4φ. στο 39-28 στο 23′), φάνταζε “ερωτηματικό” πόσο ακόμη θα πλησίαζε στο σκορ (54-43 στο 28′). Εν τέλει με 6/13 τρίποντα στην τρίτη περίοδο το σκορ έκλεισε στο εύθραυστο 54-49 (9/28 έναντι 6/23 τα τρίποντα).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πολωνία με επιμέρους σκορ 10-5 ισοφάρισε σε 59-59 (στο 33′) και όλα ξεκινούσαν από την αρχή. Στο 36ο λεπτό η Γερμανία απάντησε με δικό της επιμέρους σκορ 11-5 και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα με 71-64 λίγο πριν την τελική ευθεία. Δύο λεπτά πριν το τέλος όλα κρίθηκαν με τον Σρέντερ με τρίποντο να στέλνει τη διαφορά στο +10 (76-66) και τους Γερμανούς στο φινάλε να πανηγυρίζουν το χάλκινο μετάλλιο με 82-69.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-23, 54-49, 82-69