Κατηγορίες
Basket

Κύπελλο Ελλάδας : Τα αποτελέσματα του Σαββάτου (24/9) και οι ομάδες που προκρίθηκαν

Μίλωνας και Πρωτέας Βούλας συνεχίζουν την πορεία τους στο κύπελλο από τον όμιλο νότου της Β’ Εθνικής, με τις σημερινές εκτός έδρας νίκες τους επί Παγκρατίου και Εθνικού αντίστοιχα.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επιβεβαίωσε και στην έδρα ενός ιδιαίτερα φιλόδοξου αντιπάλου ότι θα μπει με φόρα στο πρωτάθλημα, ενώ ο Πρωτέας «εξαργύρωσε» τη μεγάλη νίκη επί της Μυκόνου, με άλλη μία επί του Εθνικού που δείχνει ότι χρειάζεται ενίσχυση.

Με τον Στέφαν Τζόρτζεβιτς να είναι ασταμάτητος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τον αειθαλή Γιάννη Κυριακόπουλο να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο 20» πριν τη λήξη, ο Εσπερος Λαμίας πανηγύρισε μεγάλη νίκη – πρόκριση επί του Βίκου μέσα στα Γιάννενα με σκορ 88-82.

Η ακαδημία ΔΕΚΑ με τη σειρά της έδειξε τη δυναμική της, και μετά τον Λεύκιππο Ξάνθης πέταξε εκτός συνέχειας και τη δυνατή ομάδα των Τρικάλων, επικρατώντας στο κλειστό του Ευόσμου με 64-57. Πλέον θα περιμένει το νικητή της αναμέτρησης του Πανσερραϊκού με την Ευκαρπία.

Την πρόκριση πήρε και η Σταυρόπουλη, η οποία κέρδισε στην έδρα της την ΧΑΝΘ με 75-67 και θα υποδεχθεί στην επόμενη φάση τον Τρίτωνα.

Όμιλος Νότου Β’ Εθνικής

Εθνικός – Πρωτέας Βούλας  58-81
Παγκράτι – Μίλωνας  70-83
Πανιώνιος – Αχαγιά ’82  20-0 α.α.

Τα φύλλα αγώνων

Εθνικός – Πρωτέας Βούλας  58-81
Διαιτητές: Καραβίτης-Αναστασίου-Δελαγραμμάτικας (Δραμεσιώτης)
Δεκάλεπτα: 22-18, 37-38, 49-60, 58-81
Εθνικός (Χούμπαυλης): Γκαβασιάδης 10, Ιωάννου 8, Καραφαντής 8(2), Βαθρακοκοίλης 5(1), Καρυστινός, Παπουτσής 4, Ολύμπιος 3(1), Χρήστου 3(1), Βασιλόπουλος 7(1), Καππής 10, Καπερώνης
Πρωτέας Βούλας (Τερζής): Δενδρινός 14(4), Τσακναρίδης 2, Κυρίλης 7(1), Παπαδάκος 1, Καραμαλέγκος 16(4), Ματσάγγος 9(2), Γάργαλης 7, Σκορδάς, Βεσκούκης 13(3), Καραμαλέγκος Η. 4, Βλάχος, Βισνιέφσκι 8

Παγκράτι – Μίλωνας  70-83
Διαιτητές: Μηλαπίδης-Κούλης Χαρ.-Χριστοδουλάκης (Ελευθεριάδης)
Δεκάλεπτα: 16-31, 37-52, 59-69, 70-83
Παγκράτι (Γιαννόπουλος): Τζεμανάκης, Κουμπούρας 16 (2), Πολέμης 6, Αγγελόπουλος 9, Κουκιαδάκης 3, Κοντραφούρης 19, Ζαρίφης, Πιτούλης 13, Βασιλειάδης, Ντιαλο 4, Τριανταφύλλου.
Μίλων (Καραγιάννης): Χατζηκυριάκος, Πετρίδης 15 (1), Ανέστης, Μελισσαράτος 7, Σούτας, Μοτσενίγος 10 (2), Δομπρογιάννης 6, Χριστόπουλος 7 (1), Μαλούκος 9, Χατζηλεοντής, Ζούμπος 11 (3), Δημάκος 18 (4)

Κυριακή 25/9

ΑΠΑΣ Νάξου – Νέα Κηφισιά (13.30)

Σάββατο 1/10

Πανελευσινιακός – Έσπερος Καλλιθέας (17.00)

Όμιλος Βορρά Β’ Εθνικής

Σταυρούπολη – ΧΑΝΘ  75-67
ΔΕΚΑ – Trikala Basket  64-57
Βίκος Ιωαννίνων – Έσπερος Λαμίας  82-88

Τα φύλλα αγώνων

Σταυρούπολη-ΧΑΝΘ 75-67
Διαιτητές: Παπαθανασίου Κ.-Τσαρδούλιας-Αναστασιάδης Β. (Πολυχρονίδης)
Δεκάλεπτα: 15-20, 35-36, 53-47, 75-67
ΕΚ Σταυρούπολη (Νίκου-Κολογοσίδης): Τζουβάρας 13, Βαρίτης 10(2), Φωτιάδης, Βουρτζούμης 9(3) , Κυλαντωνίδης Π., Παπαδόπουλος 3, Ντολόπουλος , Δασκαλόπουλος 16, Χολέβας 9, Κουντουραντζογλου 15.
ΧΑΝΘ (Κοκκινόπουλος, Σερέτης): Βλάσιος 8(1), Τζιουβάρας, Αλτίνης 4(1), Ιωάννου 6, Τσιρογιάννης 19, Ζωίδης, Αλεμδάρ 3(1), Μπρόζος 10, Μαργαριτόπουλος 6, Χιτικούδης 11(1).

ΔΕΚΑ-Τρίκαλα Basket 64-57
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Χατζημπαλίδης (Παπαδόπουλος Ι.)
Δεκάλεπτα: 15-17, 28-28, 53-49, 64-57
ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης): Πούντος, Τουλούπης 14(1), Βογιατζής, Καπετάκης 5, Τσιρόπουλης Ι. 10(1), Τσιροπούλης Μ. 5, Θεογιάννης 13(2), Σουτζόπουλος 11(1), Πατρίκης 2, Παλαμίδης, Καλαποθαράκος 4, Βαϊντερλής
Τρίκαλα (Φόρος): Μήνου 1, Κολότσιος, Παπαχρήστος 4, Βαζούκης 6(1), Μπουργανός 7, Τριανταφύλλου 4(1), Ψύρρας 3(1), Δέσπος 3, Βαβάτσικος 9, Νέσσης 6(1), Ράπτης 14

Βίκος Ιωαννίνων-Έσπερος ΓΣ Λαμίας 82-88
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Ντόγκας-Χατζηχαρίσης (Καραδήμας)
Δεκάλεπτα: 18-30, 43-52, 59-68, 82-88
Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Καννής, Αναγνωστάκης 2, Μαυρογιάννης 9, Ιωαννίδης 12, Τσιλούλης 18 (1), Πάτρας 6, Δήμος, Αντωνίου, Καλαμπάκας 10 (1), Βαράκας, Σταυρόπουλος 16 (3), Κοτσάνος 9
Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης Ι.-Ζαρονικόλας): Κυριακόπουλος 10 (1), Λάππας 13 (1), Κασπίρης 11 (3), Κολοβός, Τζόρτζεβιτς 27 (2), Χατζηκυριακίδης 10 (2), Αργύρης, Τεπετίδης 6, Νέστορας, Πελεκούδας, Τσάτας 5 (1), Παπαδάκης 6 (1).

Σάββατο 1/10

Πανσερραϊκός – ΠΣ Ευκαρπίας (17.00)

Πρόκριση άνευ αγώνα : Φίλιππος Βέροιας

Όμιλος Νότου Γ’ Εθνικής

Κυριακή 25/9

Δίων ο Κυπαρισσεύς – Ελευθερία Μοσχάτου (15.00)
ΚΑΠ – ΓΣ Κορωπίου (17.00)
Κρόνος Αγίου Δημητρίου – Αργοναύτης Ραφήνας (17.00)
Νήαρ Ηστ – Εργοτέλης (17.00)
Νέο Ψυχικό – ΑΟ Ερμιονίδας (17.00)

Όμιλος Βορρά Γ’ Εθνικής

Κυριακή 25/9

ΓΑΣ Βασιλικών – Εθνικός Κοζάνης (17.00)
ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας – ΣΚ Ιωάννινα (17.00)
Τιτάνες Παλαμά – ΚουΠα Κιλκίς (17.00)
ΓΣ Αλμυρού – ΓΣ Σοφάδων (17.00)

Πρόκριση άνευ αγώνα : ΑΟ Τρίκαλα

error: Protected