Κύπελλο Ελλάδος

Κύπελλο Ελλάδας : Ιστορική πρόκριση και μάλιστα στον 5ο γύρο για τον Ιωνικό Διαβατών! (vid)

Ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Μακεδονίας, Ιωνικός Διαβατών γραφεί τη δική του ιστορία στο θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας μετά την πρόκριση του στην 5η φάση.

Νίκησε στο γήπεδο του τον Διαγόρα Βραχνεΐκων με 1-0 και σημείωσε περίλαμπρη νίκη επί ενός αξιόλογου και αξιόμαχου αντίπαλου, παρουσία πλήθος κόσμου στο Δημοτικό γήπεδο Διαβατών.

Το νικητήριο γκολ του Ιωνικού πέτυχε ο Κολέτσι στο 55’, έχασε πολύ σημαντικές ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι στις καθυστερήσεις με τον Ενοχίδη. Ειδικά στο δεύτερο, ημίχρονο ήταν κατά κράτος καλύτερος του αντίπαλου του.

Ο Ιωνικός προκρίθηκε απευθείας στην 5η φάση, καθώς η κλήρωση τον στέλνει εκεί χωρίς αγώνα, όπου θα αντιμετωπίσει κυπελλούχο Ένωσης ή ομάδα της Super League 2 ή ομάδα της Super League 1, εκτός του ΠΑΟΚ, του Άρη, του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού.

Πηγή βίντεο : ORASI TV