Μάχη πόντο-πόντο στην πρεμιέρα ο ΠΑΟΚ, ηττήθηκε στο τέλος από τη Ντιζόν (photos)

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Ντιζόν στο κλειστό της Πυλαίας με 70-66 για την πρώτη αγωνιστική του εβδόμου ομίλου του Basketball Champions League. Ο Τζέιλεν Ράιλι με 25 πόντους (6/12 τρίποντα) ήταν ο κορυφαίος για την ελληνική ομάδα, ενώ άλλους τόσους είχε για τους νικητές ο Τσέις Σάιμον.

Με ένα 14-0 στο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +13 (5-18). Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε και πλησίασε στους τέσσερις, 22-26, στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο τα πολλά λάθη και η αστοχία στα τρίποντα (3/15) επέτρεψαν στη Ντιζόν να αποσπαστεί ξανά και να κλείσει το ημίχρονο με διαφορά εννιά πόντων (46-55).

Ο Σάιμον αποδείχτηκε άλυτος γρίφος για την άμυνα του ΠΑΟΚ και οδήγησε τη Ντιζόν σε διψήφια διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (43-53), παρά τις επιθετικές λύσεις που έδινε ο Τζέιλεν Ράιλι στον «Δικέφαλο». Στα μισά της τέταρτης περιόδου η γαλλική ομάδα έφτασε και στο +14 (48-62), με τους γηπεδούχους πάντως να μην καταθέτουν τα όπλα.

Ο Ράιλι με σερί προσωπικών πόντων έφερε τη διαφορά στο καλάθι, 64-66, στα 20,1’’ για το τέλος. Ο Χρόβατ, ωστόσο, με δύο βολές έφερε την Ντιζόν στην ασφάλεια του +4 (64-68) και ουσιαστικά έκριναν το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70