Premier League : Άρσεναλ για κούπα, 3-2 τη Λίβερπουλ (vid)

Εκπληκτικό ματς στο “Emirates”, με την Άρσεναλ να προηγείται τρεις φορές στο ματς και στο τέλος να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη.

Η Άρσεναλ συνεχίζει να ενθουσιάζει, η Λίβερπουλ… βουλιάζει!

Σε ένα τρομερό ντέρμπι στο Λονδίνο, οι «κανονιέρηδες» επιβλήθηκαν 3-2 της ομάδας του –βασικού- Κώστα Τσιμίκα και ανέβηκαν εκ νέου στην κορυφή της Premier League, με τους ηττημένους να υποχωρούν στη 10η θέση της βαθμολογίας και στο -14 από την πρώτη θέση!

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους γηπεδούχους, που κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό! «Δράστης» ο Μαρτινέλι, που αξιοποίησε την εξαιρετική κάθετη του Έντεγκααρντ και βρήκε δίχτυα με συρτό σουτ απέναντι στον Άλισον.

Η απάντηση των “reds” ήρθε στο 33’, όταν η κοντινή προβολή του Νούνιες μετά το γύρισμα του Ντίας κατέληξε στα δίχτυα, με τους «κανονιέρηδες» ωστόσο να προλαβαίνουν να ανακτήσουν το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Σάκα έσπρωξε την μπάλα στο βάθος της εστίας της Λίβερπουλ μετά από μπαλιά του Μαρτινέλι, κάνοντας έτσι το 2-1 για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα.

Το δεύτερο μέρος ωστόσο, ξεκίνησε με νέα ισοφάριση από πλευράς Λίβερπουλ. Σκόρερ ο ανεβασμένος Φιρμίνο, που βγήκε τετ α τετ μετά από μπαλιά του Ζότα και νίκησε τον Ράμσντεϊλ από πλάγια θέση για το 2-2 στο 53’.

Παρ’ όλα αυτά, ήταν σαφές ότι η Άρσεναλ πατούσε καλύτερα και εντέλει έφτασε και σε τρίτο γκολ! Σκόρερ ξανά ο Σάκα, που αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε από τον Τιάγκο ο Ζεσούς δίνοντας νέο προβάδισμα στην ομάδα του στο 76ο λεπτό.

Ένα προβάδισμα που αυτή τη φορά διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με τους Λονδρέζους να πανηγυρίζουν μία τεράστια νίκη και να βυθίζουν στην εσωστρέφεια τη Λίβερπουλ…

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα) : Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου, Παρτέι, Τζάκα, Σακά (90+4′ Βιέιρα), Έντεγκααρντ (82′ Τίερνι), Μαρτινέλι, Ζεσούς (90+1′ Ενκέτια)

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ) : Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (46′ Γκόμεζ), Μάτιπ (69′ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Χέντερσον, Τιάγκο, Ντίας (42′ Φιρμίνο), Σαλάχ (69′ Φαμπίνιο), Ζότα (81′ Έλιοτ), Νούνιες