Bundesliga : Ματσάρα στο Olympiastadion, “έπιασε” κορυφή η Φράιμπουργκ (vid)

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, με ανατροπές και τέσσερα γκολ, η Φράιμπουργκ έμεινε ισόπαλη με σκορ 2-2 κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League κατάφερε με αυτόν τον βαθμό της ισοπαλίας να ανέβει μόνη πρώτη στη κατάταξη έχοντας συγκεντρώσει 18 πόντους, και περιμένει τον αγώνα της Ουνιόν με την Στουτγκάρδη για να δει αν θα παραμείνει. Από την άλλη οι πρωτευουσιάνοι είναι στην 14η θέση με 8 βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Φράιμπουργκε είχε τον έλεγχο της μπάλας και προσπαθούσε να δημιουργήσει τις κατάλληλες προϋποθέσεις για να σκοράρει. Κάτι που κατάφερε στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης με δράστη τον Ντανιέλ-Κόφι Κιέρεχ έπειτα από ασίστ του Ντόαν για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την κατοχή, όμως η Χέρτα μπόρεσε να ισοφαρίσει πριν την ολοκλήρωση του 45λεπτου. Η ομάδα του Βερολίνου κέρδισε πέναλτι και ο Ντόντι Λουκεμπάκιο το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, και συγκεκριμένα στο 61′, η Χέρτα μπόρεσε να φέρει «τούμπα» το ματς και περάσει μπροστά στο σκορ με 2-1. Ο Σουάτ Σερντάρ έκανε την κίνηση και με ωραίο τελείωμα να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Φράιμπουργκ δεν το έβαλε κάτω και απάντησε με τη σειρά της στο 78ο λεπτό, όταν ο Κέβιν Σάντε βρέθηκε στην περιοχή και έκανε το 2-2. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και έτσι το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.