Serie A : Έκανε το…χρέος της η Ρόμα και ανέβηκε 5η (vid)

Χωρίς να φορτσάρει και με το αριθμητικό πλεονέκτημα για 70 περίπου λεπτά, η Ρόμα επικράτησε της Λέτσε και προσπέρασε τη Λάτσιο στην 5η θέση. Αγωνία στους Τζιαλορόσι για τον τραυματισμό του Ντιμπάλα, ο οποίος σκόραρε σε πέμπτη διαδοχική του συμμετοχή.

Γλυκόπικρη νίκη για τη Ρόμα. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δυσκολεύτηκε κόντρα στην καλά οργανωμένη Λέτσε, όμως πήρε τη νίκη με 2-1, έφτασε τους 19 βαθμούς, άφησε πίσω της τη Λάτσιο (17) και ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Σκόραρε το γκολ της νίκης με πέναλτι ο Ντιμπάλα, όμως τραυματίστηκε κατά την εκτέλεση και αποχώρησε.

Οι Ρωμαίοι πήραν το προβάδισμα στο 6ο κιόλας λεπτό μετά από σέντρα του Πελεγκρίνι και καρφωτή κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού, Κρις Σμόλινγκ, ενώ στο 22′ ο Χιούλμαντ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, για επικίνδυνο μαρκάρισμα με τις τάπες στον Μπελότι.

Ωστόσο, στο 39′ η Λέτσε έφτασε στην ισοφάριση μετά από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων και δυνατό σουτ του Στρεφέτσα. Η Ρόμα πίεσε και πήρε ξανά το προβάδισμα στο 48′ μετά από πέναλτι που έκανε ο Άσκιλντσεν και μετέτρεψε σε γκολ ο Ντιμπάλα. Όμως, ο Αργεντίνος επιθετικός τραυματίστηκε ενώ εκτελούσε, αποχωρώντας αμέσως μετά από τον αγωνιστικό χώρο ως αναγκαστική αλλαγή.

Στη συνέχεια και ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχουν τρίτο γκολ, ο Έιμπραχαμ είδε γκολ του να ακυρώνεται ως οφσάιντ στο 91′, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Ρόμα (Ζοζέ Μουρίνιο) : Πατρίσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Ιμπάνιεζ, Ζαλέφσκι, Κριστάντε, Πελεγκρίνι, Βίνα (46′ Σπινατσόλα), Ντιμπάλα (50′ Μάτιτς), Τζανιόλο (46′ Έιμπραχαμ), Μπελότι (77′ Σομουρόντοφ)

Λέτσε (Μάρκο Μπαρόνι) : Φαλκόνε, Γκέντρεϊ, Μπασκιρότο, Ουμτιτί, Πετσέλα, Γκονσάλες (50′ Μπλιν), Χιούλμαντ, Άσκιλντσεν (72′ Χέλγκασον), Στρεφέτσα (72′ Ντι Φραντσέσκο), Σεσά, Μπαντά (81′ Κολόμπο)