Serie A : Πήγε για την τεράστια ανατροπή η Ουντινέζε, ανεβαίνει η Μόντσα (vids)

Τρομερό ματς στο Dacia Arena, με την Αταλάντα να βρίσκεται κοντά σε μια σπουδαία νίκη αλλά την Ουντινέζε να “κλέβει” τον βαθμό, ενώ θα μπορούσε και την ανατροπή.

Η πρωτοπόρος Αταλάντα προηγήθηκε με δύο γκολ διαφορά στην “Dacia Arena” όμως η εξαιρετική φέτος Ουντινέζε έδειξε χαρακτήρα και την πλήρωσε με ίδιο νόμισμα, για να φέρει το φινάλε μία δίκαιη ισοπαλία (2-2) μεταξύ των δύο ομάδων.

Το πρώτο ματς στη φετινή Serie A που η Αταλάντα είδε την εστία της να παραβιάζεται πάνω από μία φορά έφερε μία οδυνηρή γκέλα για την ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι. Και αυτό γιατί αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 στην “Dacia Arena” απέναντι στην Ουντινέζε σε ένα ματς που βρέθηκε να προηγείται με 2-0, με τους μπεργκαμάσκι να χάνουν έτσι την ευκαιρία να αφήσουν στο -3 την Νάπολι (αγωνίζονται στην έδρα της Κρεμονέζε το απόγευμα της Κυριακής)

Την ίδια ώρα, η Μόντσα έφτανε σε τρίτη συνεχόμενη νίκη λυγίζοντας με 2-0 την Σπέτσια χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Κάρλος Αουγκούστο (32’) και Πάμπλο Μάρι (63’), ενώ η Σαλερνιτάνα πήρε την πρώτη της νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές επικρατώντας 2-1 της Βερόνα εντός έδρας.

Ο Πιόντεκ άνοιξε το σκορ στο 18’, με τον Ντεπάολι να ισοφαρίζει στο 56’ και τον Ντία να λυτρώνει τους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.