Super League : Ανατροπή με Μπακαμπού στην Κρήτη για τον Ολυμπιακό

Δραματικό σε εξέλιξη ματς στο “Γεντί Κουλέ”, με τον Ολυμπιακό να είναι…εξαφανισμένος στο πρώτο ημίχρονο αλλά να εμφανίζεται με άλλο πρόσωπο στο δεύτερο και να παίρνει μια πολύτιμη νίκη κόντρα στον ΟΦΗ.

Ο ΟΦΗ ήταν καταπληκτικός για ένα ημίχρονο πήρε προβάδισμα στο σκορ, όμως στην επανάληψη έδωσε χώρο στον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να το…πληρώσει γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 για την 7η αγωνιστική της Super League.

H ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 14 βαθμούς, όσους και ο Βόλος και είναι στο -4 από τον Παναθηναϊκό, που αγωνίζεται σε λίγη ώρα εντός έδρας με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης.

Ο ΟΦΗ μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι ώστε να μην αφήσει τον Ολυμπιακό να πάρει την μπάλα στα πόδια του και το κατάφερε αφού ήταν αυτός που απείλησε πρώτος, όταν ο Μανδάς βρήκε με ακρίβεια τον Γκερέρο, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Τζολάκη, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ.

Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια είχαν μπει με το μαχαίρι στα…δόντια και στο 11ο λεπτό, ο Μεγιάδο απείλησε ξανά, όμως το σουτ του δεν ήταν δυνατό με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να μπλοκάρει εύκολα.

Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο 13ο λεπτό με τον Μπιέλ, όμως ο Μανδάς ήταν πανέτοιμος και μπλόκαρε την μπάλα με ευκολία. Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ έχασε μοναδική ευκαιρία για το 1-0, όμως το δυνατό σουτ του Ντίκο το έβγαλε στην γωνία του ο Τζολάκης.

Στο 34ο λεπτό η ομάδα του Μίτσελ έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Μασούρας έβγαλε…μάτι τον Μπακαμπού, όμως ο Μανδάς δήλωσε παρών και με εντυπωσιακή ενέργεια έδιωξε κρατώντας το μηδέν.

Λίγο πριν βγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Τοράλ σέντραρε στο πρώτο δοκάρι και ο Ντόι άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το ΟΦΗ-Ολυμπιακός 1-0.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις, ο ΟΦΗ έχασε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του, όταν ο Ντίκο εκτέλεσε φάουλ με τον Τζολάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και στο 51ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Βρουσάι από τον Μεγιάδο. Ωστόσο ο Μανδάς που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κατάφερε να αποκρούσει την εκτέλεση του Χάμες κρατώντας 1-0 υπέρ του ΟΦΗ.

Οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια στην επανάληψη έχασαν την φρεσκάδα τους και παρά την ειδοποίηση του Ολυμπιακού με το χαμένο πέναλτι δεν αντέδρασαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν στο 56ο λεπτό όταν ο Χάμες έβγαλε τετ α τετ τον Μπακαμπού, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-1.

Μετά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο ΟΦΗ ισορρόπησε το παιχνίδι με αποτέλεσμα να μην δεχτεί απειλή η εστία του Μανδά, ενώ ο ίδιος προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να σκοράρει.

Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο 81ο λεπτό, όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε φάουλ η άμυνα του ΟΦΗ αδράνησε και ο Μπακαμπού με κεφαλιά στην μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.

Από εκεί και μετά ο ΟΦΗ προσπάθησε να βρει γκολ ισοφάρισης χωρίς την μεγάλη ευκαιρία με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 1-2 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόμπλιας) : Μανδάς, Βούρος, Διαμαντής, Μαρινάκης, Μπαλογιάννης, Περέα, Μεγιάδο (72′ Τζου), Τοράλ (64′ λ.τ. Ντουρμισάι), Λάρσον, Ντίκο (55′ λ.τ. Ντιουσέ), Γκερέρο.

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Τζολάκης, Ντόι (46′ Ροντρίγκες), Παπασταθόπουλος, Άβιλα (37′ λ.τ. Βρουσάι), Ρέαμτσουκ, Εμβιλά, Χουάνκ, Καμαρά (80′ Μαρσέλο), Μασούρας (46′ Χάμες Ροντρίγκεζ), Μπιέλ (75′ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.