Εξαιρετικό ξεκίνημα στο Eurocup για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας μπήκε με το δεξί στον δεύτερο όμιλο του Eurocup επικρατώντας της Τρέντο στην Ιταλία με 89-76 για την πρώτη αγωνιστική.

Ο Τρέβις Σίμπσον με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Τζο Γιανγκ με 20 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, αλλά και ο Αρνόλντας Κουλμπόκα με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ ξεχώρισαν από τους νικητές.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα επτά λεπτά (13-9), αλλά η συνέχεια ανήκε στην ομάδα του Μάκη Γιατρά που έκλεισε το εναρκτήριο δεκάλεπτο με ένα 11-0 και στο +7 (13-20). Με πλουραλισμό στην επίθεση και πρώτο «βιολί» τον Γιανγκ οι Πατρινοί έφτασαν στη δεύτερη περίοδο μέχρι και το +16, 25-41, πριν το 29-43 του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι όχι απλώς δεν απειλήθηκαν, αλλά ανέβασαν τη διαφορά και στους 17 (45-62, 49-66) στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τις προσπάθειες της Τρέντο, η ιταλική ομάδα δεν κατάφερε να πλησιάσει καν σε μονοψήφια απόσταση και ο Προμηθέας έφυγε από την «Πάλα Τρέντο» με τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-20, 29-43, 55-69, 76-89