Super League : Έχει…σφυγμό ο ΠΑΟΚ, πήρε μεγάλο “διπλό” στο Φάληρο!

Μια νίκη με πολλές παραμέτρους, πέτυχε στο “Γ.Καραϊσκάκης” ο ΠΑΟΚ. Μια επικράτηση που αφενός του δίνει ψυχολογία και αφετέρου τον διατηρεί σε τροχιά, καθώς τα τελευταία αποτελέσματα τον έφεραν σε δυσμενή θέση.

Από την άλλη πλευρά, ο Ολυμπιακός απογοήτευσε ξανά, αν και προερχόταν από μια ελπιδοφόρα εμφάνιση στο Αζερμπαϊτζάν. Το αυτογκόλ του Παπασταθόπουλου “έκοψε τα φτερά” των “ερυθρόλευκων”, που μπορεί να ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα με τον Χάμες Ροντρίγκες, ωστόσο πλήρωσαν τις αμυντικές ολιγωρίες και δέχτηκαν δεύτερο γκολ από το εξαιρετικό Νάρεϊ.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 15 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον τρίτο Βόλο, με τον Ολυμπιακό να είναι έναν πίσω στο χειρότερο ξεκίνημα των τελευταίων χρόνων.

Ο Ολυμπιακός μπήκε χωρίς “νεύρο” στο μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον ΠΑΟΚ και το πλήρωσε καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9ο λεπτό μετά από μια άστοχη εκτίμηση του Παπασταθόπουλου, με τον έμπειρο στόπερ να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Ο ΠΑΟΚ είχε προειδοποιήσει με δύο σουτ από Ελ Καντουρί και Λύρατζη στα πρώτα δύο λεπτά του ματς.

Ο Ολυμπιακός μετά το γκολ που δέχτηκε ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του με πρωταγωνιστές τους Χάμες και Γκάρι Ροντρίγκες, οι οποίοι πρωταγωνίστησαν σε αρκετές καλές στιγμές. Στο 18′ ο Χάμες εκτέλεσε, ο Μπα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ την εστία του Κοτάρσκι. Οι Πειραιώτες πίεσαν και έκλεισαν τον ΠΑΟΚ στο μισό του γήπεδο. Στο 29′ ο Ιν Μπομ πάσαρε έξυονα απ΄τον άξονα. Ο Μπακαμπού έτρεξε, αλλά ο Κοτάρσκι με κεφαλιά ψαράκι απομάκρυνε!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 39ο λεπτό με το παρθενικό τέρμα του Χάμες Ροντρίγκες! Μετά από εξαιρετικό passing game απ’ τον Ολυμπιακό ο Εμβιλά πέρασε αριστερά στον Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος έβγαλε σέντρα “λουκούμι” στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο Χάμες πήδηξε μόνος του και σκόραρε με καρφωτη κεφαλιά για το 1-1!

Ο Ολυμπιακός απέκτησε κεκτημένη ταχύτητα και είχε ευκαιρία για το 2-1! Στο 41′ ο Χάμες σούταρε έξω από την περιοχή και δεξιά, ο Κοτάρσκι προχώρησε σεδύσκολη επέμβαση. Η μπάλα πήγε στον Γκάρι, ο οποίος μοίρασε άμεσα στον Μπακαμπού. Ο Κονγκολέζος χρειάστηκε κοντρόλ και με γυριστό σουτ αστόχησε! Αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 53ο λεπτό. Ο Χάμες μοίρασε έξυπνα για τον Βρουσάι, εκείνος έκανε σέντρα σουτ αλλά ο Κοτάρσκι ήταν θετικός! Στο 56′ ο ΠΑΟΚ έφτασε σε δεύτερο τέρμα! Ο Λύρατζης έφυγε από δεξιά και κέρδισε τον Αγκιμπού στη μονομαχία. Με κοντινή πάσα βρήκε τον Νάρεϊ εντός περιοχής κι εκείνος εξαπέλυσε “κεραυνό” που δεν κατάφερε να σταματήσει ο Τζολάκης για το 1-2! Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός αντέδρασε με την ωραία μπαλιά του Χάμες προς τον Γκάρι Ροντρίγκες. Εκείνος απέφυγε τον Κοτάρσκι, αλλά το πλασέ ήταν άστοχο από δύσκολη θέση.

Οι Θεσσαλονικείς βρήκαν σταδιακά όλο και πιο ανοικτό γήπεδο και είχαν καλές στιγμές για το 1-3. Στο 59′ ο Τσαούσης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τζολάκης έχασε την έξοδο και ο Μπα με ρίσκο έστειλε την μπάλα κόρνερ! Στο 61ο λεπτό μετά από ψιλοκρεμαστή μπαλιά στην περιοχή του Ολυμπιακού. Ο Μπα κοιτάζοντας την μπάλα, συγκρούστηκε με τον Ολιβέιρα και τον γκρέμισε προ του Τζολάκη. Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, ωστόσο αναίρεσε την απόφαση του μετά από εξέταση του video, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά έντονα ανεβάζοντας σχετικό tweet

Σε ό,τι αφορά τις αλλαγές ο Αγκιμπού έδωσε τη θέση του στον Μασούρα (66′), ο Σάστρε μπήκε στη θέση του Τσαούση (70′), o Ελ Αραμπί στη θέση του Γκάρι και ο Βαλμπουενά στη θέση του Χάμες Ροντρίγκες (71′). Στο 83′ ο Ουι Τζο αντικατέστησε τον Μπα.

Στο 74′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σωκράτης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ! Tέσσερα λεπτά αργότερα ο Ιν Μπομ ξεγλίστρησε από δεξιά και έβγαλε ωραία σέντρα, ο Μπακαμπού προ κενής εστίας δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά για μερικά εκατοστα. Στο 83′ ο Βαλμπουενά με μακρινή μπαλιά βρήκε διαγώνια στην περιοχή τον Βρουσάι, αλλά εκείνος έστειλε την μπάλα στον Κοτάρσκι! Στο 89′ o Μπακαμπού βρήκε την μπάλα στην περιοχή, πέρασε για τον Ελ Αραμπί, αλλά ο Μαροκινός δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντινή απόσταση! Στο 90′ ο Σβαμπ πέρασε στο ματς αντί του Ντάντας.

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Τζολάκης, Παπασταθόπουλος, Μπα (84′ Ουί-Τζο Χουάνγκ), Ρέαμπτσουκ, Βρουσάι, Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά (66′ Μασούρας), Χουάνγκ Ίνμπομ, Χάμες Ροντρίγκες (71′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (71′ Ελ Αραμπί), Μπακαμπού.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (70′ λ.τ. Σάστρε), Ντάντας (90′ λ.τ. Ντάντας), Κούρτιτς, Αουγκούστο (85′ Φελίπε Σοάρες), Νάρεϊ, Ελ Καντουρί, Ολιβέιρα.