Σπουδαία εμφάνιση και νίκη για τον ΠΑΟΚ!

Εντυπωσιακός και άκρως ουσιαστικός ο ΠΑΟΚ στο Sports Arena, επικρατώντας με 88-68 της Ντινάμο Σάσαρι.

Ο “δικέφαλος” έκανε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ανέβασε τη διαφορά στο +20, ενώ έπαιξε πολύ καλή άμυνα, δεχόμενος μόλις 25 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με +7 (10-3) Σταδιακά η Σάσαρι άρχισε να βρίσκει ρυθμό και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στo τέλος (ο1:11) της πρώτης περιόδου 12-12. Ο ΠΑΟΚ με τη σειρά του έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 6-2 με τον Τσιακμά και τον Φράνκε και προηγήθηκε στα τέλη της πρώτης περιόδου 18-14. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε την 1η περίοδο με 4/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ (5-2), 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη και τον Franke στους 9 πόντους. Η Σάσαρι έχει 4/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ (8-3), 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη και τον Onuaku στους 7 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο η Σάσαρι με ένα σερί 0-7 πέρασε μπροστά 18-21 στο 08:52 του παιχνιδιού. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και εκείνος και με ένα δικό του σερί 7-2 πέρασε μπροστά 27-23 στο 13ο λεπτό του παιχνιδιού. Αυτό ήταν και το τελευταίο προβάδισμα του ΠΑΟΚ στο παιχνίδι πριν η Sassari πάρει προβάδισμα 9 πόντων στο 17ο λεπτό (30- 39) και 11 πόντων στο 18ο λεπτό του παιχνιδιού (30-41) Το ημίχρονο έκλεισε στο +8 για την ιταλική ομάδα (35-43). Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/17 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 10/11 βολές, 12 ριμπάουντ (6-6), 6 ασίστ, 10 κλεψίματα, 7 λάθη και τον Φράνκε στους 11 πόντους. Η Σάσαρι έχει 12/20 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 13/15 βολές, 23 ριμπάουντ (15-8), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη και τον Ousmane Diop στους 13 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 14-2 προηγήθηκε της Sassari 51-45 με τον Τζάλεν Ρίλεϊ να έχει 8 πόντους στην περίοδο. O Polley με 5 συνεχόμενους πόντους διατήρησε την διαφορά στο +6 56-50 ενώ με εύστοχο τρίποντο του Ρίλεϊ η διαφορά πήγε στο +9 (59-50) Σταδιακά η Sassari άρχισε να βρίσκει καλάθια με τον ΠΑΟΚ όμως να τελειώνει το παιχνίδι στο +11 (63- 52) Πρόκειται για την καλύτερη περίοδο του ΠΑΟΚ τουλάχιστον στα μέχρι τώρα φετινά του ευρωπαϊκά παιχνίδια αφού κράτησε την Dinamo Sassari στους 9 πόντους και τον ίδιο να βάζει 28 πόντους.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα δίποντο από τον Ρίλεϊ. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στο +14 78-64 στα μισά της τέταρτης περιόδου και στο +20 86-66 στο τέλος του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 35-43, 63-52, 88-68