Για μεγάλα πράγματα φέτος στο BCL ο Προμηθέας, νίκησε την Κανάρια με…φεστιβάλ τριπόντων! (vids)

Ο Προμηθέας έκανε ένα ΑΠΙΘΑΝΟ σερί στο τέλος και με όπλα τον Γιανγκ (34π.) και τα τρίποντα (15/23), πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στη Γκραν Κανάρια με 93-82, κάνοντας το 2/2 στο EuroCup.

Ο Προμηθέας πανηγυρίζει την πρώτη νίκη της ιστορίας του απέναντι στη Γκραν Κανάρια (0/4 μέχρι πρότινος), με τους Πατρινούς να ρίχνουν στο Καναβάτσο τους Ισπανούς και να παραμένουν αήττητοι στο EuroCup, μετά από δύο αγωνιστικές.

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέλος, με τον Προμηθέα να τρέχει ένα σερί 17-0 και να τελειώνει τη Γκραν Κανάρια, που για σχεδόν 5 λεπτά δεν βρήκε σκορ.

Ο Γιανγκ με 34 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 15 πρόσθεσε ο Γκίκας και από 11 οι Κουμπόλκα και Κάουαν.

Για την Γκραν Κανάρια ο Μπρουσίνο είχε 19 και ο Σλότερ 13, όμως δεν ήταν αρκετοί για τους νησιώτες.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ιδανικό για τον Προμηθέα, με τους Πατρινούς να έχουν τον έλεγχο και να παίρνουν το προβάδισμα, όμως μετά το 22-19 του δεκαλέπτου, η κατάσταση πήγε στα χέρια των Ισπανών.

Η Γκραν Κανάρια με όπλο το γρήγορο παιχνίδι της πήρε το προβάδισμα, ενώ λίγο μετά το ημίχρονο (39-46), έφτασε στο +11 (39-50, 21’).

Ο Γιανγκ δήλωσε παρών και πήρε στις πλάτες του για ακόμα μια φορά τον Προμηθέα, με τη διαφορά να ροκανίζεται και να φτάνει ακόμα και στον πόντο (71-72, 32’).

Η Γκραν Κανάρια ξέφυγε με 6 (76-82, 35’), όμως το τέλος του αγώνα ανήκε ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ στον Προμηθέα! Οι Πατρινοί έπαιξαν καταπληκτική άμυνα, έβαλαν μεγάλα σουτ και συνολικά έτρεξαν ένα σερί 17-0(!), με το τέλος του αγώνα να τους βρίσκει νικητές με 93-82.

Δεκάλεπτα: 22-19, 39-46, 66-70, 93-82.