Super League : Επέστρεψε από το 2-0 ο ΠΑΣ Γιάννινα και πήρε “χρυσό” βαθμό

Ματς ακατάλληλο για…καρδιακούς στη Νίκαια, με τον Ιωνικό να προηγείται 2-0 και στο τέλος να βλέπει τον ΠΑΣ Γιάννινα να επιστρέφει στο ματς, παίρνοντας τον πολύτιμο βαθμό.

Tέσσερα γκολ, δύο πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, δοκάρι των Ιωαννίνων, διαμαρτυρίες και τελικά ισοπαλία στη Νεάπολη που αφήνει τους γηπεδούχους με πικρή γεύση – Λοβέρα, Άοσμαν τα γκολ της ομάδας της Νίκαιας, δύο τέρματα με πέναλτι ο Εραμούσπε για τον ΠΑΣ.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και πέτυχε δύο υπέροχα γκολ με τον Λοβέρα στο 27′ και τον Άοσμαν στο 31′. Ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσια στο δεύτερο μέρος, χάρη στις δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Εραμούσπε στο 55′ και το 85′. Ο Αργεντινός στόπερ του ΠΑΣ είχε και δοκάρι στο 36ο λεπτό.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Ιωνικό να είναι ανώτερος στο πρώτο μέρος και τον ΠΑΣ να ισορροπεί στο δεύτερο μέρος. Οι δύο ομάδες παραμένουν χαμηλά στη βαθμολογία, με τον Ιωνικό να φτάνει τους τρεις βαθμούς και την ομάδα των Ιωαννίνων να έχει τρεις περισσότερους.

To φιλμ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ιωνικό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον ΠΑΣ να προσπαθεί να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων. Ο Ιωνικός απείλησε σε δύο περιπτώσεις με τον Άοσμαν και τον Μάντζη, αλλά στο 27′ βρήκε αυτό που έψαχνε. Ο Λοβέρα με εξαιρετικό βολ πλανέ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άοσμαν.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ υπέρ τους και δεν άργησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Ο Μάντζης κέρδισε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και ο Άοσμαν με υπέροχη εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΠΑΣ έχασε μοναδική ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ στο 36ο λεπτό. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ περίπου από τη μεσαία γραμμή, ο Χουτεσιώτης έχασε την μπάλα και ο Εραμούσπε με κεφαλιά προς την κενή εστία έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκαριών.

Μετά το δοκάρι ο ΠΑΣ έψαξε το γκολ της μείωσης, δίχως όμως να απειλήσει ιδιαίτερα τα καρέ του Χουτεσιώτη, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιωνικός μπήκε πιο δυνατά και έχασε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Άοσμαν στο 51ο λεπτό, ο οποίος νικήθηκε από τον Αθανασίου, αλλά ο ΠΑΣ μείωσε στο σκορ στο 55′ με πέναλτι του Εραμούσπε, για χέρι του Βαλεριάνου.

Μετά το τέρμα του Αργεντινού στόπερ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Στο 65′ ο Μάντζης μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία, ενώ το ίδιο έγινε ένα λεπτό αργότερα με τον Παμλίδη.

Οι Ηπειρώτες έφτασαν κοντά στο γκολ της ισοφάρισης με τον Κιάκο, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Ο ΠΑΣ κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, με τον Βαλεριάνο να υποπίπτει εκ νέου σε παράβαση αυτή τη φορά πάνω στον Τζίμα στο 83′. Ο Εραμούσπε ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Χουτεσιώτη.

Δύο λεπτά μετά ο ΠΑΣ έφτασε κοντά στο να πετύχει ολική ανατροπή, αλλά ο Κλαούντιου Μπάλαν από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς την εστία, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το 2-3. Το 2-2 παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μυγάς, Ρομαό, Λοβέρα (85′ Μεντόζα), Φαντιγκά, Άοσμαν (80′ Μασάς), Κάνιας, Ελευθεριάδης (59′ Σεμπά), Μαντζής.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος) : Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Καραχάλιος, Μπιλμπάο (46′ Κιάκος), Ροσέρο, Παμλίδης (75′ Μορέιρα), Εραμούσπε, Ριένστρα (46′ Τζήμας), Μπαλάν.