Super League : Γλίτωσε την ήττα στο 90+7′ ο ΠΑΟΚ!

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε απόψε στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ, αφενός μεν γιατί ο Αστέρας προηγήθηκε με 2-0 και αφετέρου γιατί έχασε με τραυματισμό τους Λύρατζη και Τσαούση!

Ωστόσο, ο “δικέφαλος” βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος, χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Κούρτιτς στο 81ο λεπτό και το γκολ του Ολιβέιρα στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Νωρίτερα, ο Αστέρας “πάγωσε” την Τούμπα, καθώς προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου και στις αρχές του δευτέρου μέρους, με τα γκολ των Στάνκο και Τιλίκα από τα 11 βήματα.

ΠΑΟΚ και Αστέρας Τρίπολης συναντήθηκαν σε ένα εντελώς διαφορετικό μομέντουμ. Ο μεν ΠΑΟΚ προερχόταν από το «διπλό» επί του Ολυμπιακού και έψαχνε τη δεύτερη στη σειρά νίκη του προκειμένου να πατήσει καλύτερα και με μεγαλύτερη ηρεμία στα πόδια του, οι δε Αρκάδες, λαβωμένοι από προβλήματα τραυματισμών και με απογοητευτικές εμφανίσεις με αποκορύφωμα τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, αναζητούσαν παλμό και αντίδραση.

Στο γήπεδο της Τούμπας, οι Θεσσαλονίκεις ανέλαβαν από νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού με καλή κυκλοφορία της μπάλας και συνδυασμούς, «αναγκάζοντας» τον Αστέρα Τρίπολης να περιοριστεί σε έναν πιο παθητικό ρόλο. Μάλιστα, η υπεροχή του ΠΑΟΚ μεταφράστηκε και σε υψηλή κατοχή μπάλας (73%) στο 45λεπτο, ωστόσο, με μία βασική αδυναμία: αυτήν της παραγωγής φάσεων προκειμένου να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Παπαδόπουλου.

Από την πλευρά τους, οι Αρκάδες κινήθηκαν έξυπνα, μετρημένα και κυνικά, ψάχνοντας την κάθετη στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ προκειμένου να «χτυπήσουν» στον αιφνιδιασμό. Στο μεσοδιάστημα όμως, εκμεταλλεύτηκαν και την διπλή απώλεια του Δικεφάλου, ο οποίος μέσα σε πέντε λεπτά «έχασε» τους δύο βασικούς οπισθοφύλακες του, Τσαούση και Λύρατζη. Αμφότεροι αποχώρησαν με προβλήματα τραυματισμών και ξέσπασαν σε κλάματα, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να επιστρατεύει Σάστρε και Α. Ζίβκοβιτς.

Το δεκάλεπτο 30′ – 40′ αποδείχθηκε… καταστροφικό για το μομέντουμ του ΠΑΟΚ, ο Αστέρας αναθάρρησε και αφού είδε τον Παπαδόπουλο να αποσοβεί τον κίνδυνο για την ομάδα του και συγκεκριμένα το σουτ του Ντάντας μέσα από την περιοχή στο 44′, στη σημαντικότερη ευκαιρλια του Δικεφάλου, πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό με τον Στάνκο! Στις καθυστερήσεις του αγώνα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, ο Ατιένθα έπιασε γυριστή κεφαλιά με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι και εν συνεχεία ο Αμερικανός χαφ των Αρκάδων την έστειλε στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά “παγωμένος” και το πλήρωσε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τιλίκα για πέναλτι που κέρδισε ο Ρετζίς. Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μπει στο ματς ψάχνοντας κάποιο γκολ που θα τον επανέφερε στη διεκδίκησή του, αλλά δεν τα κατάφερε.

Αρχικά στο 62′ οι Νάρεϊ και Ντάντας απώλεσαν σημαντική διπλή ευκαιρία, ενώ δύο λεπτά πριν από το κερδισμένο πέναλτι ο Ολιβέιρα με τον ώμο, στην προσπάθειά του να πιάσει μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε νέα πνοή μετά το εύστοχο χτύπημα του Κούρτιτς και προσπάθησε να πάρει το καλύτερο δυνατό από το παιχνίδι. Ο Λουτσέσκου φόρτωσε την περιοχή του Παπαδόπουλου, μιας και το παιχνίδι “μεταφέρθηκε” εκεί. Ο Κουλιεράκης από κοντά στο 90+3′ αστόχησε με κεφαλιά, αλλά στο 90+7′ ο Ολιβέιρα έσωσε τον βαθμό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Λύρατζης (40′ λ.τ. Ζίφκοβιτς), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης (32′ λ.τ. Σάστρε), Ντάντας (67′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο (67′ Κωνσταντέλιας), Νάρεϊ, Καντουρί (46′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς) : Παπαδόπουλος, Γκαρντάβσκι, Ατιένθα, Ζουκάνοβιτς, Τασουλής, Μουνάφο, Στάνκο, Σίτο, Τιλίκα (89′ Κωστέας), Μπαρτόλο (82′ Μπενίτο), Ρετζίς (72′ Ιγκλέσιας)