Super League : Σπόραρ και 9×9 ο Παναθηναϊκός!

Το ρολόι έδειχνε το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, το σκορ ήταν στο 0-0 και τότε εμφανίστηκε ως…από μηχανής Θεός ο Σπόραρ για να δώσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό και το 9×9 από την αρχή της σεζόν!

Ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει κόντρα στον Άρη και με τον Σπόραρ που πέρασε ως αλλαγή να σκοράρει στο 90+2′ πέτυχε το 9Χ9 και παρέμεινε στην κορυφή και έχει την ευκαιρία να αυξήσει και άλλο τη διαφορά από την ΑΕΚ.

Το τριφύλλι μάλιστα μετά το εννιά στα εννιά ισοφάρισε το ρεκόρ της ομάδας του Χουάν Ραμόν Ρότσα που κρατούσε από τη σεζόν 1994-95 και είχε φέρει ένα νταμπλ για το τριφύλλι.

Παίρνοντας το… μπιζάρισμα της κερκίδας, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και μόλις στο 2’ κατέγραψε την πρώτη του επικίνδυνη φάση.

Με τον Μπερνάρ να στρώνει στον Τσέριν που σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Φαμπιάνο και πέρασε ακριβώς δίπλα από το αριστερό δοκάρι, καταλήγοντας κόρνερ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν για ένα γρήγορο γκολ, με τον Παλάσιος να φεύγει από δεξιά στην αντεπίθεση, να σεντράρει παράλληλα στην περιοχή στον Ιωαννίδη που πλασάρει στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα άουτ, στο 9’.

Ενώ τρία λεπτά μετά, από ωραία κάθετη του Τσέριν στο χώρο στον Χουάνκαρ, εκείνος γύρισε συρτά στην περιοχή, ο Μπερνάρ «άδειασε» εκπληκτικά τον Νταμπό και πλάσαρε για να αποκρούσει εντυπωσιακά ο Κουέστα!

Αφού δεν δέχτηκε κάποιο γκολ, ο Άρης όχι μόνο κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση μέσα σε δύο λεπτά, αλλά είχε κι αυτός δύο σπουδαίες φάσεις για να κάνει το 0-1…

Όταν ο Σάντσες έχασε τη μπάλα με υποψία φάουλ σε φάση ανάπτυξης της ομάδας του, ο Ιτούρμπε μπήκε στην περιοχή και σούταρε, με τον Σένκεφελεντ να βάζει την κόντρα και διώχνει σε κόρνερ, στο 15’.

Ο ίδιος παίκτης βρέθηκε στο 17’ αφύλαχτος στην αντίπαλη περιοχή, αντί να πασάρει στον Ζερβινιό επέλεξε να σουτάρει από αριστερά, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Ο Βέρμπιτς πήγε να βάλει το γκολ της σεζόν, στο 22ο λεπτό, όταν από τη σέντρα του Σάντσες από δεξιά έκανε το «ψαλιδάκι» έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά αστόχησε… οριακά!

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη φάση του πρώτου 45λεπτου, καθώς, με τον Μπερνάρ καλά κλεισμένο αλλά και τους φιλοξενούμενους να οπισθοχωρούν αμυνόμενοι έξω από την περιοχή τους, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους για να απειλήσει.

Έχοντας παράλληλα και αρκετά εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παρουσιάσει την γνωστή του εικόνα στη Λεωφόρο, που τον πήγαινε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενο στο σκορ…

Πολύ πιο… νωθρές και χωρίς αλλαγές μπήκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο για την επανάληψη όπου αργήσαμε να δούμε την πρώτη καλή στιγμή.

Αντ΄ αυτού είδαμε ένα σκληρό μαρκάρισμα του Ετέμπο στον Βέρμπιτς όπου οι γηπεδούχοι ζήτησαν κόκκινη για τον παίκτη του Άρη και στο 60΄ τους “πράσινους” να ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μαζικού στον Παλάσιος.

Στο 67΄ η φάση που θα συζητηθεί ήταν για τον Παναθηναϊκό που πέτυχε γκολ με τον Μπερνάρ (η μπάλα βρήκε στο χώμα του Ενκουλού και άλλαξε πορεία), αλλά ο διαιτητής θα το ακυρώσει καθώς μέσω VAR θα διαπιστώσει επιθετικό φάουλ του Βέρμπιτς στην εξέλιξη της φάσης.

Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια επέμεινε, έψαξε το γκολ, αλλά ο Άρης καλά στημένος προσπάθησε να μην χάσει το παιχνίδι χωρίς να τα καταφέρει.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν και σε μια φάση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από την εκτέλεση φάουλ του Βέρμπις και την κεφαλιά του Σπόραρ έγινε το 1-0 για να… εκραγεί το “Α. Νικολαϊδης”.

Τρία λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης υποχρεώθηκε να παίξει με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Πάλμα (για επικίνδυνο παίξιμο στον Τσοκάϊ).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Σάντσες, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν, Τσέριν, Μπερνάρ (79′ Τσόκαϊ), Παλάσιος (79′ Αϊτόρ, λ.τ. 83′ Βαγιαννίδης), Ιωαννίδης (63′ Σπόραρ), Βέρμπιτς.

Άρης (Άλαν Πάρντιου) : Κουέστα, Οντουμπάγιο, Ενκουλού, Φαμπιάνο, Μαζικού, Ετέμπο, Νταμπό, Εμπακατά (80′ Ντιόπ), Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63′ Γκρέι), Ζερβινιό (63′ Πάλμα).