Πισωγύρισμα για την ΑΕΚ, έχασε εντός έδρας από τη Βόννη

Για την τρίτη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Basketball Champions League η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα με 73-66 από την Βόννη στο κλειστό των Άνω Λιοσίων.

Ο Γιάννης Στρέλνιεκς με 20 και ο Ακίλ Μίτσελ με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την «Ένωση», ενώ 26 είχε για τους νικητές ο Τι Τζέι Σορτς.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό πρώτο μέρος στα Λιόσια κόντρα στη Βόννη και βρέθηκε ακόμα και στο +17, όμως παρουσίασε εικόνα κατάρρευσης στο τρίτο δεκάλεπτο και τελικά ηττήθηκε δίκαια με 73-66 για την 4η αγωνιστική των ομίλων του BCL.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου, με Μίτσελ και ΜακΓκρίφ να προσφέρουν σκορ, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-12 με τρίποντο του Στρέλνιεκς. Ολοκληρώνοντας ένα 18-0 οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο 29-12 στο πρώτο τετράλεπτο της δεύτερης περιόδου. Παρά την αστοχία στις βολές (5/11), η ΑΕΚ κατάφερε να ελέγξει τον αγώνα μέσα από την άμυνά της και να κλείσει το ημίχρονο με 36-23.

Αυτό δεν συνέβη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν το επιθετικό μπλακ άουτ της «Ένωσης» συνδυάστηκε με την αφύπνιση της Βόννης, η οποία πέρασε μπροστά με τρίποντο του Μόργκαν, 46-47. Η γερμανική ομάδα ολοκλήρωσε την περίοδο με επί μέρους 10-29 και προβάδισμα έξι πόντων, 46-52. Ο ασταμάτητος Σορτς έφερε την Βόννη και στο +8 (53-61) έξι λεπτά πριν το τέλος. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς, αλλά λάθη, αστοχία και… βολές δεν τους το επέτρεψαν, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν, 66-73.

Δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73