Volley League : Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Χωρίς τον κόσμο του λόγω τιμωρίας, αλλά με χαρακτήρα πρωταθλητή, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-1 και έβαψε «πράσινο» το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής για τη Volley League ανδρών.

Πρωταγωνιστές για το «τριφύλλι» ήταν οι Φερνάντο Ερνάντεζ και Γίρι Κοβάρ, ενώ σημαντική συνεισφορά είχε και ο νεαρός λίμπερο Ξενοφώντας Γκουρμουσάς, που αντικατέστησε τον απόντα Δημήτρη Ζήση

Οι «πράσινοι» με τρεις συνεχόμενους άσσους του Ράπτη έμειναν πίσω στο σκορ με 2-6, αναγκάζοντας έτσι τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει πολύ νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός ξαναμπήκε στο παιχνίδι, αφού βελτίωσε το σερβίς του αλλά και τα ποσοστά τους στην επίθεση, ισοφαρίζοντας σε 11-11 με άσσο του Γιάκομπσεν.

Οι γηπεδούχοι πήραν το μομέντουμ και με κορυφαίο τον Κοβάρ προσπέρασαν με 14-12, ενώ μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ προηγούμενοι με 20-19. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο πρώτο σετ (24-24), όμως ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και ύστερα από τρομερή άμυνα του Γκρουμούσα και μπλοκ από Ρανγκέλ και Γιάκομπσεν πήρε το πρώτο σετ με 31-29.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε και πάλι καλύτερα από τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο σετ παίρνοντας προβάδισμα με 3-6. Ξανά όμως οι «πράσινοι» αντέδρασαν και δίνοντας μπάλες στον Ερνάντεζ κατάφεραν να προσπεράσουν με 9-8, αφού ο Κουβανός είχε εξαιρετικά χτυπήματα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο στο επίσης ανταγωνιστικό δεύτερο σετ, μέχρι και πάλι ο Ερνάντεζ να «γράψει» το 17-15, με ένα τρομερό χτύπημα στη μεγάλη διαγώνιο.

Η απάντηση του «δικεφάλου» ήρθε με σερί 4-0 που έκλεισε με άσσο του Ράπτη για το 17-19, με αποτέλεσμα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε το σετ, ισοφαρίζοντας άμεσα σε 19-19, θυμίζοντας εν πολλοίς την εξέλιξη του πρώτου σετ. Μία κακή υποδοχή, οδήγησε σε λάθος πάσα τον Γιάκομπσεν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 21-23 και να πάρουν το δεύτερο σετ διαμορφώνοντας το 23-25.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο τρίτο σετ και αφού προηγήθηκε με 3-0, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αυξάνοντας τη διαφορά του στο 11-8. Οι «πράσινοι» είχαν βάλει στην εξίσωση της επίθεσής τους και τον Φράγκο και αυτό μοιραία έφερε το 14-10, αναγκάζοντας τον τεχνικό του «δικεφάλου» να καλέσει το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το σετ και αφού προηγήθηκαν με 18-12 και 21-16, «καθάρισαν» το τρίτο σετ με 25-21, παίρνοντας εκ νέου του προβάδισμα με 2-1, έχοντας προσθέσει πολυφωνία στην επίθεσή τους.

Όντας με την πλάτη στον τοίχο, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία του αγώνα στο τέταρτο σετ και μαζί το προβάδισμα με 4-7. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8, βάζοντας έτσι τέλος στη φούρια του ΠΑΟΚ, την ώρα που τα λάθη είχαν κάνει την εμφάνισή τους και στις δύο ομάδες, ίσως και εξαιτίας της κούρασης. Ένα ακόμη λάθος, αυτή τη φορά από τον Ερνάντεζ έβαλε και πάλι μπροστά τον ΠΑΟΚ με δύο πόντους (12-14), ενώ λίγο αργότερα ο «δικέφαλος» με συνεχόμενα μπλοκ του Γουόλς έφτασε ακόμα και στο 14-18!

Ο Μπάσης πέρασε στο ματς και χάρη στα πολύ καλά σερβίς του Έλληνα κεντρικού ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 18-18, ξαναμπαίνοντας στη διεκδίκηση του σετ. Από εκείνο το σημείο και μετά οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (24-24), που οδηγήθηκε με τη σειρά του πέραν των 25 πόντων. Κοβάρ και Ερνάντεζ και Γκρουμούσας συνέβαλαν τα μέγιστα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 28-26, να παίρνει το σετ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 31-29, 23-25, 25-21, 28-26.