Basket League : Τα βρήκε…σκούρα ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Κολοσσό

Με δυσκολία ξεπέρασε το εμπόδιο του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, νικώντας με σκορ 77-67 και συνεχίζοντας θετικά τις εγχώριες υποχρεώσεις του, προτού ριχθεί και πάλι στη… μάχη της Euroleague.

Ένα πραγματικά ασύλληπτο 1ο δεκάλεπτο πραγματοποίησε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, κάνοντας εν πολλοίς τα πάντα σωστά στο παρκέ, εν αντιθέσει με τον Κολοσσό, που φαινόταν… χαμένος στον αγωνιστικό χώρο. Πιο συγκεκριμένα, μετά το 4-2 στο ξεκίνημα του ματς, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 13-0 (17-2, 5′), με τον Παπαγιάννη να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά και τον Σαμοντούροβ να παίρνει χρόνο συμμετοχής, πετυχαίνοντας, μάλιστα, τον πρώτο του πόντο στην Α1. Στο δεύτερο μισό της περιόδου οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να αφυπνίζονται, πέτυχαν πόντους, αλλά ήταν πια αργά, αφού ο Παναθηναϊκός είχε ξεφύγει με 32-13.

Όπως ήταν λογικό, ο ξέφρενος ρυθμός του ματς έπεσε στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό από τη μια να προσπαθεί να ψαλιδίσει όσο το δυνατόν περισσότερο τη διαφορά και με τον «Εξάστερο» από την άλλη να θέλει να διατηρηθεί με άνεση σε θέση οδηγού. Πάντως, στα μέσα της εν λόγω περιόδου οι «πράσινοι» συνέχιζαν να βρίσκονται στο +19 (40-21, 15′), με τον Μαντζούκα να σημειώνει 2/2 τρίποντα για να στείλει για πρώτη φορά την ομάδα του στο +24 (46-22, 17′). Τελικά, στα τελευταία 3′ του 1ου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι… κόλλησαν επιθετικά, σημείωσαν μόλις 2 πόντους και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με 48-27.

Η ομάδα του Ράντονιτς στο 3ο δεκάλεπτο… σημαδεύτηκε από τη μεγάλη αστοχία της στα σουτ τριπόντων, με τους «πράσινους» να «πυροβολούν» κατά ριπάς το καλάθι του Κολοσσού, δίχως επιτυχία. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με προσπάθειες διπόντων, με αποτέλεσμα η διαφορά στο σκορ να μείνει σχεδόν αναλλοίωτη (54-34, 25′) μέχρι τα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια, το «Τριφύλλι» εμφάνισε αδιανόητες επιθετικές παθογένειες, μένοντας δίχως με 2 πόντους για περίπου 5′, με αποτέλεσμα οι Ροδίτες να μειώσουν μετά από πολλή ώρα στο -8 (56-48). Έντονος ο προβληματισμός για τον τεχνικό του Παναθηναϊκού, που δεν πίστευε στα μάτια του, αφού μέσα σε 5′ το +20 έγινε… +8.

Όπως ήταν λογικό, ο τρόπος με τον οποίο έπαιζε ο Παναθηναϊκός είχε δώσει βάσιμες ελπίδες στον Κολοσσό Ρόδου για κάτι θετικό, υστερώντας ανεξήγητα σε άμυνα κι επίθεση. Έτσι, χάνοντας και στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου πολλά αμυντικά ριμπάουντ και τρίποντα, οι γηπεδούχοι έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα του Παπαθεοδώρου να μειώσει ακόμη και στο -6 (56-50, 32′), ενώ παρέμεναν δίχως καλάθι από τα μέσα της 3ης περιόδου. Ευτυχώς για τους «πράσινους», ο Πονίτκα βγήκε μπροστά και αφύπνισε τους συμπαίκτες του, με τη διαφορά να επιστρέφει σε διψήφιες διαστάσεις (62-50, 34′). Όμως, ο Κολοσσός επέστρεψε ξανά. Μείωσε εκ νέου στο -5 (64-59, 37′), αλλά και στο -4 (66-62, 38′) μετά από νέο κενό διάστημα του Παναθηναϊκού, με τον κόσμο να δυσφορεί στις εξέδρες. Στο τελευταίο λεπτό του ματς, επιτέλους οι παίκτες του Ράντονιτς τα έκαναν όλα ορθά και έτσι έφεραν τη νίκη στην ομάδα με σκορ 77-67.

Αναμφίβολα, ο παίκτης που ξεχώρισε από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης. Ο Έλληνας σέντερ πραγματοποίησε μια ολοκληρωτική εμφάνιση, συνεισφέροντας με ασίστ, σκορ ακόμη και με τρίποντο, αλλά και άμυνα. Εξαιρετικός, βρίσκει τον παλιό καλό εαυτό του.