Serie A : Στοπ στη φόρα της Μίλαν από την εξαιρετική Τορίνο (vid)

“Ζημιά” στη Μίλαν έκανε η Τορίνο, αφήνοντας της στο -6 από την κορυφή της Serie A.

Οι «ταύροι» του Τορίνο πλήγωσαν τη Μίλαν, επικρατώντας με 2-1 στο «Stadio Olimpico Grande Torino» και αφήνοντάς την στην 3η θέση, μετά το διπλό που πήρε νωρίτερα η Αταλάντα στην έδρα της Έμπολι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Τζιτζί στο 35’ και δύο λεπτά αργότερα ο Μίραντσουκ διπλασίασε τα τέρματα της Τορίνο (37’).

Η Μίλαν μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να ανατρέψει την κατάσταση και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 μ τον Μεσίας στο 67’. Στο 70’ η Τορίνο έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γιούριτς, αλλά οι «ροσονέρι» δεν κατάφεραν ούτε να ισοφαρίσουν, με αποτέλεσμα να πέσουν στην 3η θέση της Serie A και έξι βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Νάπολι. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα της Μίλαν στο Καμπιονάτο και η δεύτερη σε όλες τις διοργανώσεις για φέτος.