Serie A : Τεράστιο “διπλό” της Σαλερνιτάνα στη Ρώμη, νίκη-ανάσα για τη Φιορεντίνα (vids)

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή για τη Σαλερνιτάνα, που δε…μάσησε από το προβάδισμα της Λάτσιο και πέτυχε τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο!

Λάτσιο και Σαλερνιτάνα ήταν υπό την κατοχή του ίδιου ανθρώπου μέχρι τις 31 Δεκεμβρίου του 2021, συνθήκη που παραλίγο να κοστίσει την κατηγορία στη δεύτερη. Όταν ανεξαρτητοποιήθηκε, άρχισε την αγωνιστική ανάκαμψή της, η οποία κορυφώθηκε με το 3-1 μέσα στο “Ολίμπικο” επί της πρώην… αδερφής της, για τη 12η αγωνιστική της Serie A.

Η Λάτσιο προερχόταν από σπουδαία νίκη επί της Αταλάντα στο Μπέργκαμο και είχε το πάνω χέρι στην αρχή του παιχνιδιού, φτάνοντας στο γκολ με τον Ματία Τζακάνι, έπειτα από φανταστική κάθετη του Λουίς Αλμπέρτο. Τα μέτρα που άφησε η άμυνα των γηπεδούχων όμως αξιοποιήθηκαν από τους φιλοξενούμενους, που χτύπησαν στην κόντρα και δικαιώθηκαν.

Στο 51′ ο Αντόνιο Καντρέβα πλήγωσε την πρώην ομάδα του με υπέροχη λόμπα και στο 68′ σκόραρε ακόμα ένας πρώην “κάτοικος” του γηπέδου, ο Φεντερίκο Φάσιο που αγωνιζόταν στη Ρόμα. Στο 76′ ο Μπουλαγέ Ντιά σκόραρε έπειτα από ακόμα μία κόντρα και έδωσε τη νίκη στη Σαλερνιτάνα.

Νωρίτερα, ο Δημήτρης Νικολάου ήταν ο μοιραίος στο Σπέτσια – Φιορεντίνα για τη Serie A, αφού η αποβολή του στο 82ο λεπτό του αγώνα, οδήγησε και σε δεύτερο γκολ των “βιόλα” για το 2-1 των φιλοξενούμενων στο ματς.

Σπέτσια και Φιορεντίνα ήταν 1-1 στο ματς, μέχρι που ο Νικολάου έκανε ένα “σκληρό” τάκλιν με υψωμένες τις τάπες, το οποίο και οδήγησε στην απευθείας κόκκινη κάρτα του Έλληνα αμυντικού. Ο διαιτητής “έχασε” αρχικά τη φάση, αλλά μέσω VAR απέβαλλε τελικά τον διεθνή στόπερ και η ομάδα του δεν άντεξε στη συνέχεια με 10 παίκτες, δεχόμενη το γκολ από τον Καμπράλ στο 90′.