Super League : Πολύτιμη νίκη με Φοφανά για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Δραματικό σε εξέλιξη μας στους Ζωσιμάδες, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να κάνει την ανατροπή με τις «χρυσές αλλαγές» Μπαλάν και Φοφανά.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα του νέου Θανάση Στάικου, υποδέχθηκε τον Αστέρα Τρίπολης του πρώην Ηρακλή Μεταξά. Οι Ηπειρώτες είχαν άσχημο ξεκίνημα και ήθελαν τη νίκη για να αφήσουν πίσω τους την επικίνδυνη ζώνη. Οι Αρκάδες, αντίθετα, ήθελαν νίκη για να μην απομακρυνθούν από την εξάδα.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν πρώτοι το γκολ, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν είχε διάθεση να τα παρατήσει. Το πάθος των παικτών του περίσσευε, ο Στάικος έριξε στη μάχη Μπαλάν, Φοφανά και αυτή με τους Μορέιρα, Ροσέρο να κάνουν όργια, έφεραν την ανατροπή και μία τεράστια νίκη με 2-1! Ο κόσμος, παράλληλα, πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη κόντρα στον πρώην Μεταξά, αλλά και τους επίσης πρώην Ντομίνγκεθ, Στάνκο, Γκαρντάβσκι.

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετό άγχος στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τεράστια πίεση και δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Ο Αστέρας Τρίπολης με τη σειρά του έπρεπε να νικήσει για να βρεθεί κοντά στην εξάδα. Έτσι, οι δύο αντίπαλοι ήταν προσεκτικοί και χωρίς ρίσκα. Οπότε και οι φάσεις ελάχιστες. Οι Αρκάδες, πάντως, μέχρι το 35’ πατούσαν καλύτερα.

Στο 17’ ο Μπιλμπάο σούταρε άουτ και στο 25’ απείλησε ο Αστέρας. Ο Τιλίκα μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά αστόχησε. Στο 31’ απέκρουσε ο Αθανασίου το σουτ του Ρεγκίς, ενώ στο 34’ σουτ του Μπαρτόλο από το όριο της μεγάλης περιοχής έφυγε άουτ. Αυτή ήταν και η καλύτερη στιγμή των Αρκάδων.

Στο 44’ ο Ροσέρο με ψαλίδι προσπάθησε να απειλήσει, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε και το ίδιο έκανε και το επόμενο λεπτό σε κεφαλιά του Ροσέρο.

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και άνοιξε το σκορ στο 47’. Ο Ρεγκίς Κρεσπί έφυγε εξαιρετικά στην αντεπίθεση από ασίστ του Ριέρα και με σουτ νίκησε τον Αθανασίου για το 0-1.

Ο Θανάσης Στάικος έκανε αλλαγές για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του και στο 63’ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Φοφανά έκανε την κάθετη στον Σόρια, αυτός γύρισε και ο Μπαλάν, ο οποίος είχε μπει δύο λεπτά νωρίτερα εκτέλεσε για το 1-1.

Ο ΠΑΣ πήρε ψυχολογία και πίεσε για την ανατροπή. Στο 71’ ο Μορέιρα απέφυγε τον Στάνκο και σούταρε, αλλά απέκρουσε ο Τσιφτσής στην κλειστή του γωνία σε κόρνερ.

Από την εκτέλεση του κόρνερ, η κεφαλιά του Ροσέρο κατέληξε στο δοκάρι και στη συνέχεια κανείς του ΠΑΣ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ έγινε επιθετικό φάουλ στον Τσιφτσή.

Η μία αλλαγή του Στάικου, ο Μπαλάν, ισοφάρισε, η άλλη ο Φοφανά έκανε το 2-1 και την ανατροπή. Ο Μορέιρα έκανε τρομερή ενέργεια και γύρισε στον Φοφανά, ο οποίος σε άδεια εστία πέτυχε το 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος (55’ Λώλης Αλ.), Μπιλμπάο, Μορέιρα, Τζίμας (61’ Μπαλάν), Ροσέρο (88′ Λιάσος), Παμλίδης (61’ Φοφανά).

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Τσιφτσής, Καστάνο, Ζουκάνοβιτς, Άλβαρες, Γκαρντάβσκι (64’ Ντομίνγκεθ), Στάνκο, Μουνάφο (83’ Ιγκλέσιας), Σίτο, Ρεγκίς, Τιλίκα (35’ Ριέρα), Μπαρτόλο (46’ Μπενίτο).