Συνεχίζει τις υψηλές…πτήσεις στο Eurocup ο Προμηθέας (photos)

Ο Προμηθέας σημείωσε την τρίτη του νίκη για τον δεύτερο όμιλο του Eurocup επικρατώντας των Τάουερς του Αμβούργου στο «Δ. Τόφαλος» με 81-77 για την 4η αγωνιστική.

Ο Τζο Γιανγκ με 23 και ο Τζορτζ Κόντιτ με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλή εκκίνηση στο ματς και με άξονες τους Γιανγκ και Κόντιτ προηγήθηκαν με 21-17 στο δεκάλεπτο. Η γερμανική ομάδα ισοφάρισε σε 21-21, όμως οι Πατρινοί με καλό επιθετικό ρυθμό έκλεισαν το ημίχρονο με 45-36 και διατηρούνταν στο +9 (59-50), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και 6.5 λεπτά πριν το τέλος πέρασαν μπροστά, 63-64, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ ως το τέλος. Με το ματς στην ισοπαλία (74-74) και 38,8’’ να απομένουν, ο Γιανγκ με 3/3 βολές έφερε τον Προμηθέα στο 77-74, ενώ ο Τσαϊρέλης με κλέψιμο στον Γούνταρντ και ασίστ στον Ντάνγκουμπιτς διαμόρφωσε το 79-74 στα 33’’ κρίνοντας οριστικά το ματς.

Δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77