Πάλεψε στη Μάλαγα ο ΠΑΟΚ, έχασε τη συγκέντρωση του στο τελευταίο δεκάλεπτο (photos+vids)

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 77-63 από τη Μάλαγα στην Ισπανία για την τρίτη αγωνιστική στον έβδομο όμιλο του Basketball Champions League και υποχώρησε στο 1-2.

Ο Γιανίκ Φράνκε με 18 πόντους ξεχώρισε για τους ηττημένους, ενώ ο Νταρίο Μπριθουέλα είχε 27 για τους νικητές.

Ο αγώνας άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο πέμπτο λεπτό ο Ντάρκο-Κέλι γύρισε πολύ άσχημα τον αστράγαλό του και εγκατέλειψε το παιχνίδι με φορείο. Παρά το σοκ οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν από το 10-3 και πέρασαν μπροστά, 13-4,. Οι Ανδαλουσιανοί αντέδρασαν γρήγορα, ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στη δεύτερη περίοδο στο +9 (36-27). Ομοίως και στο τρίτο δεκάλεπτο (45-36), με τον ΠΑΟΚ όμως να απαντά και να πλησιάζει στον πόντο, 55-54. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πάλεψε για να περάσει μπροστά, αλλά δεν τα κατάφερε και είδε τη Μάλαγα να ξεφεύγει με 68-59 δυόμισι λεπτά πριν το τέλος «καθαρίζοντας» το ματς.

Δεκάλεπτα: 19-16, 36-32, 57-54, 77-63