Serie A : Λίγο έλειψε να κάνει το “κόλπο-γκρόσο” η Λέτσε (vid)

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της Ουντινέζε, η Λέτσε κατάφερε να πάρει σημαντική ισοπαλία με σκορ 1-1 στην «Dacia Arena» για την 13η αγωνιστική της Serie Α.

Oι φιλοξενούμενοι μόλις στο 2ο λεπτό είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν όταν το εκπληκτικό σουτ του Στρεφέτσα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Σιλβέστρι. Η ομάδα της Λέτσε ωστόσο συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και ευτύχησε να προηγηθεί στο 33ο λεπτό με το γκολ του Κολόμπο μετά από αναταραχή στην άμυνα της Ουντινέζε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γκάλο τράνταξε για δεύτερη φορά το δοκάρι του Σιλβέστρι με υπέροχο σουτ με το 0-1 να είναι το σκορ για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, η Ουντινέζε είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς ωστόσο να απειλήσει. Παρόλα αυτά στο 68ο λεπτό ο Μπέτο πέτυχε προ κενής εστίας το πιο… εύκολο γκολ της καριέρας του ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, η Λέτσε κλείστηκε στην περιοχή της με αποτέλεσμα η ομάδα του Αντρέα Σοτίλ να πάρει μέτρα στο γήπεδο και να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία με τον Σαξές στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για το 2-1, με τον Φαλκόνε να μπλοκάρει.

Το 1-1 έμεινε ως το τέλος και αποτέλεσε την πρώτη ισόπαλη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων σε επίπεδο Serie A.

Στην 7η θέση με 23 βαθμούς η Ουντινέζε που αγνοεί την νίκη εδώ και 7 ματς, παραμένει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη η Λέτσε που είναι 17η με 9 βαθμούς.