Super League : Φόρτσαρε στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ και επέστρεψε στις νίκες

Χάρη σε ένα καταιγιστικό πρώτο 15λεπτο, στο οποίο έδειξε πως θέλει να “καθαρίσει” από νωρίς, ο ΠΑΟΚ πέτυχε δύο γκολ και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για την επιστροφή στις επιτυχίες.

Το γκολ του Ίνγκασον στο 8ο λεπτό και το εύστοχο πέναλτι του Σβαμπ δύο λεπτά μετά, “ξεκλείδωσαν” την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα και έδωσαν τη δυνατότητα στον “δικέφαλο” να διαχειριστεί πιο εύκολα τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Η νίκη είναι σαφώς μια ψυχολογική τόνωση και μια ευκαιρία να πάρει…ανάσες, χωρίς ωστόσο σημαντικές αλλαγές στον βαθμολογικό πίνακα.

Ο ΠΑΟΚ προειδοποίησε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Αντρίγια και εν τέλει «εκτέλεσε» τον Αθανασίου στο 8′ από στατική φάση. Ο Σοάρες εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Ίνγκι Ίνγκασον, προ του Εραμούσπε, έπιασε κεφαλιά, καρφώνοντας τη μπάλα στα δίχτυα των Ηπειρωτών για το 1-0. Μία πρώτη προσφορά της αριστερής πλευράς που βρέθηκε σε μεγάλα κέφια και με έναν Καντουρί πανταχού παρόντα με υπέροχες κάθετες!

Με το πόδι στο γκάζι, και εκμεταλλευόμενος τα άκρα του, και προτού «ξεμουδιάσουν» οι φιλοξενούμενοι, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με τον αέρα δύο τερμάτων. Αυτήν την φορά, ήταν η σειρά του Σάστρε να βγάλει την σέντρα από τα δεξιά, ωστόσο, ο Σόρια βρήκε τη μπάλα με το χέρι και ο ρέφερι Περράκης έδειξε την άσπρη βούλα υπέρ των γηπεδούχων. Εύκολο έργο για τον Στέφαν Σβαμπ και 2-0 για τους ασπρόμαυρους πριν την συμπλήρωση του 10λεπτου.

Σκορ που διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αν και το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου στρίμωξε για τα καλά τον ΠΑΣ Γιάννινα, καταγράφοντας ακόμη τρεις τουλάχιστον επικίνδυνες ευκαιρίες με Κωνσταντέλια, Ολιβέιρα και Ίνγκασον, που δεν βρήκαν στόχο. Η αγωνιστική υπεροχή του ΠΑΟΚ μεταφράστηκε σε τελικές (8/4) και κατοχή μπάλας 65%, κυριαρχώντας πλήρως στο γήπεδο, την ώρα που η ομάδα του Θανάση Στάικου δεν μπορούσε να βρει σε κανένα σημείο του ματς απαντήσεις, ολοκληρώνοντας το 45λεπτο με μόλις μία τελική εκτός εστίας.

Με την έναρξη του β μέρους, αναμενόμενα ο ΠΑΣ θα έψαχνε αντίδραση προκειμένου να μπει εκ νέου στο ματς, καταγράφοντας -μάλιστα- στο 50΄και την πρώτη με αξιώσεις ευκαιρία του (σ.σ. Ροσέρο) που ενεργοποίησε τον Κοτάρσκι. Παρά το γεγονός όμως πως ο ΠΑΣ προσπάθησε να πάρει τη μπάλα στα πόδια του, ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που είχε τον έλεγχο του ματς.

Προφανώς το παιχνίδι εξελισσόταν σε ένα χαμηλότερο τέμπο για τους Θεσσαλονικείς που δεν σταμάτησαν όμως να «κυνηγούν» ένα τρίτο γκολ, να φτιάχνουν φάσεις, να βγάζουν συνδυασμούς όπως στο 75΄με αποδέκτη της μπάλας τον Φιλίπε Σοάρες που έπιασε μία κεφαλιά από καλή θέση αλλά δεν κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Αθανασίου.

Με τους δύο προπονητές να προχωρούν σε αλλαγές κυρίως με φόντο τη διαχείριση, έχοντας στο μυαλό τους και τα μεσοβδόμαδα παιχνίδια, το ματς «έσβησε» χωρίς κάτι ιδιαίτερο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Τελικό αποτέλεσμα, 2-0 στο γήπεδο της Τούμπας, με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει στις νίκες, διατηρώντας και ανέπαφη την εστία του. Η ανατροπή και το τρίποντο ψυχολογίας που πέτυχε την Δευτέρα, δεν ήταν αρκετό για τον ΠΑΣ που δεν κατάφερε να κοιτάξει στα μάτια τους Θεσσαλονικείς.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ράφα Σοάρες, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (64’ Νάσμπεργκ), Ντάντας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (70’ Φ. Σοάρες), Κωνσταντέλιας (79’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (79’ Τόμας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Λώλης Αλ. (81’ Παμλίδης), Λιάσος (90′ Τσιρής), Ροσέρο (90′ Τσαβός), Φοφανά (46΄Μορέιρα), Μπαλάν (64’ Σταματελόπουλος).