Premier League : Ήττα-πισωγύρισμα για τη Γιουνάιτεντ, συνεχίζει το…κρεσέντο η Νιουκάστλ (vids)

Θρίαμβος για τον Ουνάι Έμερι στην επιστροφή του στα… γνώριμα λημέρια της Premier League! Πρώτο ματς για τον έμπειρο προπονητή στο τιμόνι της Άστον Βίλα, με τους «Χωριάτες» να στήνουν πάρτι κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν εύκολα με 3-1 των «κόκκινων διαβόλων» του Ερικ Τεχν Χαγκ, παίρνοντας τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Με το τέταρτο τρίποντο στην εφετινή αγωνιστική περίοδο, η Αστον Βίλα σκαρφάλωσε στη 13η θέση της κατάταξης με 15 πόντους. Από την άλλη, η Γιουνάιτεντ προσγειώθηκε… ανώμαλα μετά το αήττητο σερί των 9 αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις. Στην 5η θέση με 23 πόντους παρέμεινε η ομάδα του Ερικ Τεν Χαγκ, που βλέπει την 6η Μπράιτον να πλησιάζει επικίνδυνα (21 π.).

Η Αστον Βίλα μπήκε φορτσάτη στο ματς και στο 7ο μόλις λεπτό, ο Ράμσεϊ έβγαλε κάθετα στον Μπέιλι κι εκείνος με διαγώνιο σουτ από αριστερά, έκανε το 1-0. Η ομάδα του Έμερι έκανε ότι ήθελε στα πρώτα λεπτά και στο 11΄ διπλασίασε τα τέρματά της με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Ντιν.

Η Γιουνάιτεντ πίεσε και στο 45’ ο Λουκ Σο έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Ράμσεϊ και κατέληξε στα δίχτυα της Βίλα για το 2-1.

Ωστόσο στο 49’ ο Γουότκινς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ράμσεϊ με πλασέ από το πέναλτι, έγραψε το 3-1. Στο 67’ ο Μαρτίνες βγήκε και πρόλαβε μετά από κεφαλιά του Ελάνγκα, με τον οποίο συγκρούστηκε στη συνέχεια.

Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άριστα τα εναπομείναντα λεπτά, πανηγυρίζοντας στο τέλος ένα μεγάλο τρίποντο.

Την ίδια ώρα, σπουδαία επικράτηση πανηγύρισε το… τρένο που λέγεται Νιούκαστλ. Οι «καρακάξες» φιλοξενήθηξαν από τη Σαουθάμπτον στο Σεντ Μέιρς και συνέχισαν την παράδοση που τους θέλει να φεύγουν με το «διπλό» στις δύο από τις τρεις τελευταίες επισκέψεις τους.

Τον δρόμο για την… 3η νίκη άνοιξε και πάλι ο Αλμιρόν στο 35ο λεπτό. Ο Ισπανός με υπέροχη ατομική προσπάθεια και με τις κόντρες να τον ευνοούν, έκανε το 1-0, για να έρθει ο Γουντ και ο Γουίλοκ στο δεύτερο μέρος, και να δώσουν διαστάσεις θριάμβου.

Ο πρώτος έκανε το 2-0, με το πρώτο του φετινό γκολ και ο πρώην επιτελικός μέσος της Άρσεναλ, σκόραρε επίσης για πρώτη φορά φέτος, για να ακολουθήσει η μείωση του σκορ του Περό και μία ακόμη συμμετοχή του Μπρούνο Γκιμαράες σε γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Τέλος, στο ματς με τη λιγότερη, βαθμολογική σημασία από όσα έλαβαν χώρα την Κυριακή (06/11), Γουέστ Χαμ και Κρίσταλ Πάλας, φαινόταν πως θα πάρουν από έναν βαθμό στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, αλλά ο Κρέσγουελ άθελά του τον στέρησε από την ομάδα του.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε από τον Μπενράχμα στο 20’, η Πάλας ισοφάρισε με τον Ζαχά στο 41’ και ακολούθησε ένα δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά να είναι καλύτερη, αλλά μη ουσιαστική, καθώς δεν κατέγραψε ούτε μία εντός εστίας τελική προσπάθεια. Και όμως, κέρδισε, με τον Κρέσγουελ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην τελευταία φάση του ματς!