Super League 2 : Ποιότητα και αποτελεσματικότητα η Κηφισιά, 2-0 το Αιγάλεω (+vid με στιγμιότυπα)

Η Κηφισιά δημιούργησε σερί νικών στη Super League 2, επικρατώντας εντός έδρας του Αιγάλεω (2-0) για τη 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Ο Ανδρέας Τεττέι (54′) και ο Μανώλης Καλλέργης (93′) βρήκαν δίχτυα για την Κηφισιά, με τον Αλέξανδρο Αναγνωστόπουλο να κρατά το “μηδέν” για πέμπτο διαδοχικό παιχνίδι στη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Το παιχνίδι είχε κακό ρυθμό στο πρώτο μέρος, με το Αιγάλεω να απειλεί πρώτο στο 3ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Χρήστου Κολλά, που πέρασε άουτ. Στο 11′ καταγράφηκε η πρώτη τελική προσπάθεια της Κηφισιάς, όταν -μετά από συνεργασία από τα δεξιά και ωραία σέντρα του Κώστα Παναγιώτου- ο Νίκος Πέιος έστειλε με κεφαλιά την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Αιγάλεω. Στο 33′ ήταν η σειρά του Ανδρέα Τεττέι να απειλήσει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαντί Ταλάλ, ενώ στο 36ο λεπτό η φάση διαρκείας που είχε ως πρωταγωνιστές τον Κώστα Παναγιώτου και τον Νίκο Πέιο πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Κηφισιά πήρε γρήγορα τον έλεγχο. Με εξαίρεση το πλασέ του Χρήστου Κολλά από δύσκολη γωνία στο 49ο λεπτό (η μπάλα πέρασε άουτ), η ομάδα του Γιώργου Πετράκη είχε τον έλεγχο. Γι αυτό κιόλας, κατάφερε να σκοράρει στο 54′ της αναμέτρησης.

Οι παίκτες της Κηφισιάς συνεργάστηκαν άψογα από τα αριστερά, με τον Στέλιο Ποζατζίδη να στέλνει την μπάλα με ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου βρισκόταν ο Ανδρέας Τεττέι, για να βρει δίχτυα με καρφωτή κεφαλιά.

Το Αιγάλεω απείλησε στο 58′ με το δυνατό σουτ του Γιάννη Πεχλιβανόπουλου (άουτ), πριν έρθει η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία της Κηφισιάς τρία λεπτά αργότερα. Η άψογη κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ έδωσε την ευκαιρία στον Μαντί Ταλάλ να σουτάρει δίχως πίεση από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 61ο λεπτό, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι, αφού σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Γιώργου Σικαλιά. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κώστας Παναγιώτου έκανε τη σέντρα, ο Στέλιος Ποζατζίδης κατέβασε με το στήθος, έκανε το πλασέ, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων έδιωξε σε κόρνερ.

Η κατοχή μπάλας ήταν μοιρασμένη από εκεί και έπειτα, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, αλλά να αδυνατούν να απειλήσουν την εστία του Αλέξανδρου Αναγνωστόπουλου. Η μοναδική αξιόλογη στιγμή για το Αιγάλεω ήταν το δυνατό σουτ του Ηλία Τσιλιγκίρη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, το οποίο όμως κατέληξε ψηλά άουτ.

Με το παιχνίδι να οδεύει προς το φινάλε, η Κηφισιά βρήκε δεύτερο γκολ, από τον Μανώλη Καλλέργη. Οι παίκτες του Γιώργου Πετράκη βγήκαν με ταχύτητα στην αντεπίθεση, ο Μιχάλης Κουιρουκίδης απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο τους αμυντικούς του Αιγάλεω και προ του Σικαλιά, σε μια ένδειξη αλτρουισμού, έδωσε πάσα στον Μανώλη Καλλέργη που βρισκόταν δίπλα του, με τον δεύτερο απλά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα στο 93ο λεπτό και να διαμορφώνει το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Σωτηράκος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Πέιος, Παπασάββας, Ποζατζίδης Στ. (68′ Να), Παναγιώτου, Ταλάλ (83΄Παυλάκης), Γκίνη (55′ Κουιρουκίδης), Τεττέι (83′ Καλλέργης).

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σικαλιάς, Νικολακόπουλος (75′ Βλάχος), Πεχλιβανόπουλος (75′ Πατρινός), Φουρλάνος, Παπανικόλας, Πολυχρόνης (83′ Σταματάκης), Τσίτσαρης, Δημούτσος (60′ Βλαχομήτρος), Κόλλας, Τσιλιγκίρης, Μπαστιάνος.