Super League : Περίπατος του Άρη στους Ζωσιμάδες!

Σπουδαία βραδιά η αποψινή για τον Άρη, που πέρασε σαν…σίφουνας από τα Γιάννενα και έφτασε τους 21 βαθμούς. Απίστευτο…χάος φέτος στην άμυνα του ΠΑΣ, έχει δεχτεί 28 γκολ σε 12 ματς!

Δεν το συνηθίζει αλλά ο Άλαν Πάρντιου χρησιμοποίησε (κατά τα 10/11) της 11αδα που οδήγησε τον Άρη στην εμφατική νίκη επί της Λαμίας με μοναδική αλλαγή αυτή του Ντάνιελ Μαντσίνι με τον Ράφαελ Καμάτσο καθώς ο πρώτος αποκλείστηκε από την αποστολή με απόφαση της διοίκησης. Ο Βρετανός προπονητής επένδυσε στο passing game της ομάδας του για τη διάσπαση της πολυπρόσωπης άμυνας του ΠΑΣ και της διπλής άμυνας ζώνης των γηπεδούχων καθώς για πρώτη φορά ο Θανάσης Στάικος επέλεξε τριάδα (Εραμούσπε, Παντελάκης, Μπαγκαλιάνης) στο κέντρο της άμυνας. Επιθετικά ο ΠΑΣ επένδυσε στην transition επίθεση και περισσότερο στην ταχύτητα του Μορέιρα από την αριστερή πλευρά της επίθεσης.

Ο ρόλος της κάθε ομάδας φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα καθώς ο Άρης είχε την κατοχή της μπάλας, προσπάθησε με κάθετες πάσες να διασπάσει την άμυνα του αντιπάλου αλλά ως επί των πλείστων ήταν αναποτελεσματικός. Κυρίως όμως δεν είχε σημείο αναφοράς στην επίθεση και άτομα στην περιοχή καθώς τόσο ο Ζερβίνιο όσο και οι Πάλμα, Καμάτσο κινούνταν εκτός αυτής. Ο τελευταίος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση στο 5ο λεπτό αλλά το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση πέρασε πάνω από την εστία του Αθανασίου. Καμία από τις πολλές απόπειρες των «κίτρινων» να δημιουργήσουν από τα άκρα δεν οδήγησε σε τελική προσπάθεια με πιο χαρακτηριστική τη φάση του 24ου λεπτού όπου ο Ζερβίνιο δεν πρόλαβε να κάνει το ένα άγγιγμα που χρειαζόταν για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από παράλληλη πάσα του Πίρσμαν. Κι έτσι προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνα από τον άξονα αλλά και πάλι ήταν αναποτελεσματικοί, όπως και στα σουτ που επιχείρησαν έξω από την περιοχή. Όλα κόντραραν σε σώματα, όπως και αυτό του Ζερβίνιο στο 42’ το οποίο έγινε εντός περιοχής.

Ο ΠΑΣ επένδυσε ξεκάθαρα στις κόντρα επιθέσεις και σημάδεψε τον Μορέιρα. Παρότι στις δύο πρώτες κόντρα επιθέσεις βρήκε ανοργάνωτη την άμυνα του Άρη δεν πήρε τίποτε και ουσιαστικά η μοναδική στιγμή του στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα σουτ του Σόρια στο 34’ όπου η μπάλα κόντραρε δυσκολεύοντας τον Κουέστα ο οποίος την απομάκρυνε.

Ο Άλαν Πάρντιου έθεσε σε εφαρμογή το σχέδιο της Λεωφόρου καθώς επέλεξε τον Οντουμπάτζο στο δεξί άκρο της επίθεσης αντικαθιστώντας τον Καμάτσο. Η εικόνα των πρώτων 15 λεπτών του δεύτερου μέρους δεν είχαν καμία διαφορά με την αντίστοιχη του πρώτου μέρους καθώς ο Άρης διατήρησε κατοχή μπάλας σε ποσοστό 65% αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ. Για να έρθει η φάση του 58ου λεπτού όπου ο Μπιλμπάο ανέτρεψε τον Οντουμπάτζο εντός περιοχής. Ο διαιτητής Μαλούτας καταλόγισε πέναλτι, ο Τζήλος στο VAR συμφώνησε μαζί του και ο Φαμπιάνο έκανε κάτι που είχε πράξει και στον περσινό αγώνα των δύο ομάδων, στο ίδιο γήπεδο για τα Playoffs. Ο Βραζιλιάνος ευστόχησε από την άσπρη βούλα κι έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (0-1).

Το προβάδισμα του Άρη οδήγησε σε αλλαγή πλάνου τον ΠΑΣ καθώς ο Θανάσης Στάικος έριξε στο παιχνίδι τον Ροσέρο, κυρίως όμως ανέβασε την ομάδα του στο γήπεδο και αυτομάτως άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Ο ΠΑΣ πίεσε τρομερά τον Άρη ο οποίος «κλειδώθηκε» στο δωμάτιο του πανικού αλλά τον κράτησε ο Χουλιάν Κουέστα. Στο 74’, ο Ισπανός τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του σε σουτ του Τζίμα για να ακολουθήσει αυτό του Μπάλαν όπου απομάκρυνε σωτήρια ο Φαμπιάνο. Δευτερόλεπτα αργότερα και πάλι ο Κουέστα απομάκρυνε σε σουτ του Μορέιρα.

Κι εκεί που ο ΠΑΣ είχε τα ηνία του αγώνα ασκώντας πίεση στον Άρη μέσα σε δύο λεπτά οι Θεσσαλονικείς «τελείωσαν» το παιχνίδι. Στο 79’ έπαιξαν βόλεϊ μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ καθώς ο Νταμπό κέρδισε την πρώτη κεφαλιά και ο Ενκουλού τη δεύτερη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα (0-2). Στο 81’ ο Άντρε Γκρέι ανέλαβε ρόλο δημιουργού, ο Νταμπό σούταρε από το ύψος του πέναλτι και αφού ο Αθανασίου έδιωξε ενστικτωδώς, ο Οντουμπάτζο έκανε την κεφαλιά και στην προσπάθειά του να απομακρύνει ο Εραμούσπε μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα (0-3). Δευτερόλεπτα αργότερα ο Άρης πλησίασε και στο τέταρτο γκολ αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά έξω από την εστία του ΠΑΣ μετά από πλασέ του Νταμπό από το ύψος του πέναλτι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Άρης βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Άντρε Γκρέι να γίνεται και πάλι δημιουργός και τον Λουίς Παλμα να σκοράρει (με πλασέ) από το ύψος του πέναλτι (0-4).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Εραμούσπε, Μπαγκαλιάνης (64’ Ροσέρο), Μπιλμπάο, Μορέιρα, Τζίμας (88’ Τσίρης), Παμλίδης (87’ Φοφανά), Μπάλαν.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Ετέμπο (90+ Σγούρος), Ματέο Γκαρσία, Μάνου Γκαρθία (72’ Νταμπό), Πάλμα, Καμάτσο (46’ Οντουμπάτζο), Ζερβίνιο (78’ Γκρέι).